Specyfikacje Metali

Istnieje wiele róznic materialów zelazawych i niezelaznych, i konsekwentnie nie jest latwo ustalic specyfikacje struktury w jednolity sposób.

Specyfikacja metalu jest bardzo czesto zdefiniowana przez normy, które okreslaja wyrób metalowy, warunki dostawy oraz wlasnosci metali w ich wlasny, specyficzny sposób.

Wiele zelazawych i niezelaznych materialow na calym swiecie jest pogruowanych wg ich skladu chemicznego lub wlasnosci mechanicznych, oraz czasami na podstawie dostarczanych produktów (warunków dostawy), takich jak wyroby plaskie (arkusze blachy), prety lub rury. Wazne jest, aby pamietac, ze wiekszosc specyfikacji metalu posiada zlozone dokumenty, które nie moga zwiezle wyrazone w pojedynczej lini tekstowej.

W Stanach Zjednoczonych, powszechnie stosowane specyfikacje metalowe sa publikowane przez ASTM, te specyfikacje metalowe stanowia konsensus producentów, wytwórców i uzytkowników wyrobów metalowych.

Wiele specyfikacji ASTM zostalo przyjetych przez American Society of Mechanical Engineers (ASME) z niewielkimi zmianami lub bez zmian. ASME wykorzystuje prefiks S ze specyfikacjami ASTM, np. ASME SA 249 i ASTM 249 sa takie same. Ponadto, SAE czesto uzywa specyfikacji ASTM dla okreslenia wlasciwosci pretów, drutów i innych produktów.

Euronorom (skrót PL) jest zharmonizowany system standaryzacji Krajach Europejskich. Jest akceptowany i zostal skutecznie wykorzystywany we wszystkich Krajach Europejskich. Specyfikacje metalowe wg "przestarzalych" narodowych systemów, takich jak niemiecki DIN, brytyjski BS, francuski AFNOR czy wloski UNI moga nadal sie czesto znajdowac w wielu dokumentach.

Japonskie standardowe specyfikacje JIS opracowywane sa przez Japonski Komitet Standardów Przemyslowych (JISC) z siedziba w Tokio. To dobrze opracowany system, który jest czesto uzywany w Azji i Obszarze Pacyfiku jako baza dla innych krajowych systemów dotyczacych specyfikacji metalowych, takich jak koreanskich, chinskich i tajwanskich.

Inne powszechnie stosowane specyfikacje metali obejmuja wydania Miedzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), sa to m.in..rosyjski GOST, który jest praktycznie standardem dla calej Wspólnoty Niepodleglych Panstw.Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Specyfikacja metalu w bazie danych Total Materia

Baza danych Total Materia zawiera ponad 350.000 gatunków stali z całego świata. Ich kompozycja chemiczna, własności mechaniczne i fizyczne, tabele porównawcze oraz więcej są dostępne za pojedynczym kliknieciem.

Znajdowanie gatunku stali jest bardzo łatwe i trwa kilka sekund. Na przykłąd, spójrzmy na własności gatunku stali Si-Mo Ductile Grade B wg USA/SAE.

Użyj przycisku Szybiego Szukania na lokalnej stronie, wprowadź szukany materiał, wybierz SAE z listy dostępnych norm.

Specyfikacje metali: Szukaj Europejskiego odpowiednika stali  Si-Mo Ductile Grade B

Po kliknięciu na materiał z dostępnej listy, pojawi się lista pod grup. W bazie Total Materia, określenie "podgrupa" odnosi się do specyfikacji okreslającej własności gatunku stali; w tym przypadku specyfikacja SAE J 2515 została wybrana. Pamiętać należy, że własności określone wg różnych specyfikacji mogą posiadać różnice.

Specyfikacje metali: lista specyfikacji określających własności gatunku stali Si-Mo Ductile Grade B

Kompozycja, tabele porównawcze oraz własności gatunku stali Si-Mo Ductile Grade B mogą być przeglądane przez naciśnięcie odpowiedniego linka. Patrz przykład poniżej.

Specyfikacje metali: Kompozycja chemiczna gatunku stali Si-Mo Ductile Grade B
Specyfikacje metali: tabla porównawcza gatunku stali Si-Mo Ductile Grade B
Specyfikacje metali: własności mechaniczne gatunku stali Si-Mo Ductile Grade B
Specyfikacje metali: własności fizyczne gatunku stali Si-Mo Ductile Grade B
Specyfikacje metali: własności gatunku stali Si-Mo Ductile Grade B