Standardy Tytanu

Istnieje kilka dostępnych systemów normalizacji tytanu umożliwiajacych określenie jego stopów, nazwy, składu chemicznego i mechanical properties.

Podobnie jak w przypadku innych metali, najważniejsze standardy tytanu są amerykańskie ASTM i SAE, a dokładniej jego część lotnicza AMS, europejski Euronorm, niemiecki DIN, japoński JIS, międzynarodowe ISO, a także chiński i rosyjski GOST i GB.

Tytan jest w stanie osiągnąć niezwykłe zmiany mikrostruktury przez zmiany w obróbce termomechanicznej, a zatem szeroki zakres właściwości i zastosowań może być podawany za pomocą stosunkowo małej liczby klas tytanu. W związku z tym, istnieje około 50 głównych klas tytanu, które zostały wyznaczone i obecnie stosowane, choć tylko kilka z kilkunastu są łatwo dostępne na rynku.

Amerykańskie normy tytanu ASTM, dotyczą około 40 głównych gat. tytanu, z których stopnie od 1 do 4 to czysty tytan (niestopowy). Gatunki tytanu pokrywają normy ASTM i innych stopów produkowanych dla lotnictwa i dla celów militarnych (SAE-AMS, MIL-T), a także normy ISO, euronormy , rosyjski GOST i japońską JIS. Chociaż istnieje podobieństwo między tymi standardami tytanu, nie są one zamienne. Japońskie Stowarzyszenie Tytanu, w swoich wysiłkach osiągnęła bardziej globalne podejście do standardaryzacji tytanu i przedstawiła ujednolicony system specyfikacji.

Jednak głównym problemem z normami tytanu nie jest brak standardów określonych przez Organizacje na Rzecz Rozwoju Standardów (SDO), ale szczegółowe, indywidualne dane podawane przez przedsiębiorstwa przemysłu lotniczego, które ograniczają serie produkcyjne.Każda firma przemysłu lotniczego ma własną specyfikację, która obejmuje proces produkcji. W związku z tym, proces produkcji, który jest dozwolony przez jedną firmę może być nie akceptowane przez drugą.

Prowadzi to do niewielkiej produkcji seryjnej. Nadprodukcja może być przechowywana, ale używana może być tylko przez firmę, która zgadza się ze specyfikacją, a materiał ma prawdopodobnie zbyt wysokie kwalifikacje do użytku przemysłowego po przejściu bardzo szczegółowych wymagań zapewnieniących jakości w przemyśle lotniczym. Podobnie, wysoki udział tego materiału w złomie musi być dokładnie rozdzielony, w celu uzyskania szczegółowego pochodeznia, które jest wymagany przez przedsiębiorstwa przemysłu lotniczego.Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Międzynarodowe standardy tytanu i ich ekwiwalenty na jednym miejscu: Total Materia

Total Materia oferuje Państwu możliwości znalezienia informacji na temat specyfikacji standardów tytanu, jego aktualnego stanu i określenia materiałów tylko porzez jedno kliknięcie.

Przez wybranie Standard Development Organization(SDO) i / lub poprzez wpisanie numeru standardowego, otrzymasz natychmiastowe rezultaty z wielojęzycznej bazy danych z ponad 52.000 norm. Aby zawęzić listę wyników do norm związanych tylko z tytanem, wystarczy wpisać "tytan" w polu Opis, jak pokazano w tym przykładzie dla chińskich standardów tytanu.

Normy tytanu: przykład na wyszukiwanie standardów  tytanu z Chin

Można natychmiast zobaczyć listę opisanych standardów (Key to Metals przetłumaczył najważniejsze informaceje z chińskich normi), rok ostatniego wydania, aktualny stan (ważność, zmiany itp.) i link do materiałów określonych w niniejszym standardzie.

Klikając na odnośnik materiału, można przeglądać listę materiałów określonych przez wybrany standard.

Normy tytanu: przykład listy norm tytanu z Chin

Z listy materiałów, można przeglądać szczegółowe właściwości i zamienniki każdego materiału.

Normy tytanu: przykład materiałów określonych przez chiński standard tytanu  GB / T 3282