Specyfikacja Miedzi

Miedz i jej stopy sa najbardziej wszechstronnym dostepnym materialem inzynierskim. Od czasu kiedy byly uzywane w nadzwyczajnym zakresie aplikacji, miedzynarodowa specyfikacja miedzie zostala dobrze rozwinieta i uszczególówiona.

Specyfikacja miedzi w Europie oparta jest na normie europejskiej (w skrócie EN), sharmonizowany system w krajach Europejskich, który oznaczyl gatunki miedzi za pomoca 6-io cyfrowego alfa numerycznego systemu. Pierwsza litera C, wskazuje stop miedzi. Druga litera informuje o formie produktu, np. B - blok przetopiony do produkcji odlewanych produktów, C- produkt odlewany, F - material wypelniajacy dla lutowania i spawania, M - Stop przejsciowy, R - rafinowana przerobiona plastycznie miedz, S - Odpad, W - przerobiony plastycznie produkt oraz X - niestandardowy material. 3 numery sa uzywane do identyfikacji materialu, a litery koncowe do identyfikacji klasyfikacje indywidualnej grupy materialowej miedzi oraz do zwiekszenia wydolnosci systemu oznaczania.

Ta ostatnia litera jest wazna dla okreslenia specyfikacji miedzi, poniewaz identyfikuje glówne obowiazujace wlasnosci. Kazdy warunek materialu jest okreslony poprzez litere, w nastepujacy sposób: A - Wydluzenie, B - granica zginania sprezyny, D - jak narysowano, bez okreslonych wlasnosci mechanicznych, G - rozmiar ziarna, H - Twardosc (Brinella lub Vickersa), M - Jak wytworzono, bez okreslonych wlasciwosci mechanicznych, R - wytrzymalosc na rozciaganie, Y - 0,2% granicy plastycznosci. Dla odlewów, wlasciwosci zaleza od zastosowanego procesu odlewania. Uzyte przyrostki to: odlewy piaskowe GS, GM stale formy odlewnicze, GZ odlewanie odsrodkowe, GC ciagle odlewanie, cisnienie odlewania kokilowego.

Chociaz normy europejskie sa akceptowane i skutecznie stosowane we wszystkich krajach europejskich, specyfikacji miedzi z przestarzalych systemów krajowych, takich jak niemiecki DIN, brytyjskiej BS, francuskiej AFNOR i wloski Uni, czesto znajduja sie w wielu dokumentach i specyfikacji i jako takie pozostaja istotne z praktycznego punktu widzenia.

Najczesciej uzywane standardowe specyfikacje dla miedzi w Stanach Zjednoczonych sa opublikowane przez ASTM, SAE oraz ASME.Polaczony system numeracji zostal ustanowiony w USA w celu koordynacji wszystkich róznych systemów oznaczania w jeden system oraz aby uniknac ryzyka, ze ten sam numer jest wykorzystywany do dwóch róznych metali. Ten polaczony system jest Zunifikowanym Systemem Numeracji (Unified Numbering System - UNS), jest to system identyfikacji dla handlowych stopów i nie dostarcza bezposrednich specyfikacji stopów.

Jednakze, specyfikacje miedzi i innych stopów bardzo czesto odwoluja sie do UNS w celu identyfikacji gatunku okreslonego w dokumencie, lub odpowiednika numerów UNS. Kategoria ekwiwalentów stopu nosi nazwe "Oficjalna" ("Official") w terminologii Total Materia.

Japonskie (JIS) specyfikacje miedzi sa oparte na normach ISO. W specyfikacjach tych stopów miedzi sa wyznaczone z opcjonalnymi przedrostkami JIS, po których nastepuje litera C dla miedzi i jej stopów oraz numerów czterocyfrowych, które odnosza sie do pierwiastków stopowych. Przyklady: JIS C1020, który zawiera Cu 99,9%, JIS C2720, który jest Cu-Zn (mosiadz), JIS C5191 jest Cu-Sn-P (braz fosforowy), JIS C3601 jest Cu-Zn-Pb (olów stopiony mosiadz) , JIS C6801 jest Cu-Zn-Al (mosiadzu), JIS C 4430, który jest Cu-Zn-Sn z mosiadzu itd.Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Specyfikacja miedzi w Total Materia

Total Materia zawiera specyfikację własności dla ponad 27.000 stopów miedzi wraz innymi 350.000 stopami metalu z całego świata. Ich skład chemiczny, właściwości mechaniczne i fizyczne, odpowiedniki i inne są łatwo i chętnie oglądane.

Znalezienie gatunku miedzi jej specyfikacji w bazie danych jest bardzo proste i zajmuje kilka sekund. Np. spójrzmy na właściwości Chińskiej miedzi gatunku BZn 15-20.

Wystarczy skorzystać z Szybkiego Wyszukiwania na stronie głównej, wprowadzić oznaczenie, wybrać miedź z grupy stopów, następnie z listy odpowiednią normę, w tym przypadku China/GB.

Gatunki miedzi: Wyszukaj chińskie gatunki miedzi BZn 15-20

Po kliknięciu na materiał z listy wyników, pojawi się lista podgrup. W bazie Total Materia pojęcie "podgrupy" odnosi się do specyfikacji, która definiuje właściwości gatunku miedzi; w tym przypadku specyfikacja GB 2059 została wybrana. Należy pamiętać, że właściwości zdefiniowane według różnych specyfikacji mogą mieć różne znacznie.

Gatunki miedzi: Lista specyfikacji, które określają właściwości Chińskiego gatunku miedzi BZn 15-20

Skład, odpowiedniki i właściwości gatunku miedzi BZn 15-20 mogą być pokazane poprzez kliknięcie na odpowiedni link. Zobacz przykłady poniżej.

Gatunki miedzi: odpowiedniki gatunku miedzi BZn 15-20
Gatunki miedzi: skład chemiczny gatunku miedzi BZn 15-20
Gatunki miedzi: własności mechaniczne gatunku miedzi BZn 15-20