Normy Metalowe

Normy metalowe sluza promowaniu zrozumienia i komunikacji miedzy producentami metalowymi a uzytkownikami, wlaczajac w to pracowników produkcyjnych, kierowników, dyrektorów, producentów (wytwórców), firmy handlowe i dystrybucyjne, a tym samym ulatwiaja hanel produktami z branzy metalowej.

Normy (standardy) sa udokumentowanymi, dobrowolnymi umowami, które ustanawiaja wazne kryteria dla produktów, uslug i procesów. Standardy pomagaja upewnic sie, ze produkty i uslugi sa dopasowane do ich potrzeb i ze sa one porównywalne i z nimi zgodne.

Standardy dla metali zawieraja informacje o

  • Systemie oznaczenia materialów metalowych i ich stopów,
  • Odpowiednie wymiary nominalne, tolerancje wymiarów i tolerancji ksztaltu, zazwyczaj poprzez odniesienie do odpowiednich norm wymiarowych,
  • zakresie kontroli i badan, pobieraniu próbek, przygotowaniu badanej próbki oraz dotycza kontroli i metodzie badan w zakresie weryfikacji okreslonych wlasciwosci, najczesciej za pomoca odniesien do wlasciwych norm testowych,
  • oznaczaniu produktów.
Normy metalowe zostaly opracowane przez Organizacje Rozwoju Standardów (Standards Development Organizations (SDOs)). Niektóre z najczesciej uzywanych standardów dla materialów metalowych zawieraja:

  • EN (Norma Europejska), która jest zharmonizowanym systemem w krajach europejskich. Mimo, ze jest akceptowana i zostala skutecznie wykorzystana we wszystkich krajach Europy przez prawie dwie dekady, zastepujac "przestarzale" systemy lokalne, takie jak niemiecki DIN, brytyjski BS czy francuski AFNOR
  • AISI (skrót od Amerykanskiego Instytutu Zelaza i Stali), który jest tradycyjnie uzywany w USA i poza granica. Chociaz, jest on nieaktualny i nie uaktualniany, i w konsekwencji zostal zastapiony przez ASTM, SAE oraz przez inne standardy, to wciaz jest szeroko rozpowszechniony.
  • Japonskie normy JIS, które sa szeroko uzywane w Azji i strefie Pacyfiku. Specyfikacje JIS byl takze czesto wykorzystywane jako baza dla innych systemów krajowych, takich jak Koreanski, Chinski czy Tajwanski.

Oprócz oficjalnych norm metalowych, wielu producentów i dostawców maja tendencje do korzystania z ich wlasnych wlasnosci, marek, nazw handlowych dla oznaczenia materialów. Po latach i dziesiecioleciach, niektóre z tych nazw staly sie powszechnie i szeroko stosowane w spoleczenstwie przemyslowym oraz czesto odnosza sie do popularnych nazw lub znaków, bez aktualnego odnoszenia sie do szczególnego dostawcy. W wiekszosci przypadków, tez popularne nazwy nie sa standaryzowane i wlasnosci moga sie znacznie róznic, a ich stosowanie w oficjalnych technicznych dokumentach powinno byc ogranicznone, jak to tylko jest mozliwe.Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Międzynarodowe standardy metalowe oraz ich odpowiedniki w jednym miejscu: Total Materia

Z Total Materia, wyszukiwanie informacji o specyfikacji standardu metalu, jego aktualnego statusu i materiałów, definiowane jest to jednym kliknięciem.

Poprzez prosty wybór Standard Organizacji Rozwoju (SDO) i / lub wpisanie numeru normy, otrzymasz natychmiastowe wyniki z wielojęzycznej bazy danych z ponad 52 000 norm. Na przykład, można przejrzeć wszystkie standardy metalu wg ASTM przez wybór.

Lista wyników zawiera ponad 1800 norm metali wg ASTM. Informacja zawiera: opis normy, ostatni rok wydania, bieżacy status (ważna, zastąpiona etc.) oraz link do materiałów zdefiniowanych przez tę normę.

Normy metalu: przykład wyszukiwania norm metalowych wg ASTM

Poprzez proste kliknięcie linku materiału, można zobaczyć listę materiałów metalowych zdefiniowanych przez wybraną normę.

Normy metalu: przykład list norm metalowych wg ASTM
Normy metalowe: przykład materiałów zdefiniowanych przez normę ASTM A148