Számos különféle vasalapú és nemvas-alapú fém és ötvözet létezik, ebbol adódóan nem könnyu egységes módon rendszerezni a fémekre vonatkozó eloírásokat.
A fémekre vonatkozó eloírásokat gyakran szabványokban határozzák meg, amelyek fémtermékeket, szállítási feltételeket, és a fémek tulajdonságait is saját egyedi módjukon szabályozhatják.
Számos vas- és nemvas-alapú anyagot csoportosítanak a vegyi összetétel vagy a mechanikai tulajdonságok, néha szállítási feltételek alapján, pl. lapostermékek, rúdanyagok vagy csövek. Fontos megjegyeznünk, hogy a legtöbb fémes anyag szabvány bonyolult dokumentum, amelyeket nem lehet egyetlen sorban összefoglalni.
A legszélesebb körben használt szabványos acél eloírás az Egyesült Államokban az ASTM; ezek az eloírások a gyártók, a kivitelezok és az acéltermékek felhasználóinak közös együttmuködése révén jöttek létre.
Számos ASTM eloírást fogadott el az American Society of Mechanical Engineers (ASME), kisebb módosításokkal, vagy módosítások nélkül. Az ASME S elotaggal használja az ASTM eloírásokat, például az ASME SA 249 és az ASTM A 249 megegyeznek. A SAE/AISI eloírás is gyakran használja az ASTM eloírásokat rudak, huzalok és kovácsolásra szánt bugák esetében.
Az EN (Euronorm) az európai országok összehangolt szabványrendszere. Bár elfogadták és hatékonyan használják az összes európai országban, az "elavult" nemzeti rendszerek, mint a német DIN, angol BS, francia AFNOR és olasz UNI még gyakran megtalálhatók számos dokumentumban.
A Japán JIS szabványokat széles körben használják az ázsiai és csendes-óceáni térségben. A JIS szabványt gyakran használják egyéb nemzeti szabványok bázisaként, mint például a koreai, a kínai és a tajvani.
A Total Materia integrált és keresheto adatbázisban fogja össze a fémes anyagokra vonatkozó szabványokat, acélminoségeket és tulajdonságokat. A felhasználók gyorsan és egyszeruen megismerhetik az anyagok mechanikai tulajdonságait, vegyi összetételét, egyezo vagy hasonló anyagminoségeket kereshetnek a kereszthivatkozási táblázatokban, és egyéb fontos anyagtulajdonságokat. Az alábbi hivatkozásokra kattintva ingyenesen kipróbálhatja a Total Materia adatbázis minden funkcióját vagy megtekintheti részletes bemutatóinkat a program muködésérol.