Gatunki Metali

Metale odgrywaja istotna role w naszym codziennym zyciu. Jednakze, nie jest latwym okreslic czym jest metal. Fizycznie, metal jest substancja, która posiada jaskrawy polysk, jest dobrym przewodnikiem ciepla i elektrycznosci. Metale maja zmienny stopien twardosci, gestosci, ciagliwosci i plastycznosci. Metale moga byc zginane, rozciagane, odlewane, nitowane, spawane, ciete, skrecane i zaginane - wszystko ze wspaniala dokladnoscia.

Ogólnie, wszystkie metale moga byc sklasyfikowane jako zelazawe, nie zelazne i jako stopy.

Grupa metali zelazawa sklada sie glównie z zelaza. Moze posiadac sladowe ilosci innych metali lub innych dodanych skladników, takich jak wegiel, magnez, nikiel, chrom, wolfram etc. Niezbednych do uzyskania zadanych wlasnosci. Wiekszosc (ale nie wszystkie) stopy zelaza sa silnie magnetyczne i daja niewielka odpornosc na korozje, np. wszystkie stopy zelaza beda pokazywac pewien stopien utleniania zwany rdza, która cechuje sie rudawym (czerwonawym) kolorem. Wiekszosc metali jest silnie magnetyczna. Jednakze, kilka z nich, takich jak zelazo, nikiel, kobalt i ich stopy wykazuja wlasnosci magnetyczne, zwane ferromagnetyzmem.

Niezelazne metale sa to takie metal, które nie zawieraja zelaza jako dodatku. Nie sa one magnetyczne i zwykle bardziej odporne na korozje niz metale zelazawe. Na przyklad aluminium, miedz, olów, cynk i cyna. Niektóre metale niezelazne moga byc czystym metalem, co oznacza, ze zawieraja pojedynczy skladnik. Oznacza to, ze posiadaja tylko jeden typ atomu w sobie. Zwykle czystymi metalami sa: aluminium, miedz, zelazo, olów, cynk, cyna, srebro roaz zloto.

Stopy: Stop jest nowym metalem, który formowany jest poprzez mieszanie dwóch lub wiecej metali oraz czasami innych skladników razem. Niekonczaca sie lista stopów mozliwa jest razem z ich indywidualnymi wlasnosciami.

Metale sa szczególnie idealnym materialem do uzycia w produkcji masowej, takiej jak budownictwo, mosty, samochodty, statki, monety, etc. Wartosciowe metale takie jak zloto i srebro dzieki indywidualnym umiejetnosciom sluza produkcji obraczek oraz innych pieknych produktów. Niektóre metale posiadaja specjalne zastosowanie, metale radioaktywne, takie jak uran lub pluton sa stosowane w fabrykach o napedzie jadrowym do produkcji energii poprzez rozszczepienie jadra. Rtec jest ciecza w temperaturze pokojowej i jest stosowana w zegarkach, laczac jego obwody, styki w jedna calosc. Stopy z pamiecia ksztalu uzywane sa w takich aplikacjach jak, rury, czesci zlaczne, stenty naczyniowe.

Najbardziej uzywane metale to: aluminium, miedz, tytan, cynk, magnez etc.

Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Gatunki metali w Total Materia

The Total Materia ponad 350.000 gatunków stali z całego świata. Ich kompozycja chemiczna, własności mechaniczne i fizyczne, tabele porównawcze oraz więcej są dostępne za pojedynczym kliknieciem.

Znajdowanie gatunku stali jest bardzo łatwe i trwa kilka sekund. Na przykłąd, spójrzmy na własności gatunku stali X5CrNiMo 17 12 2 wg DIN.

Użyj przycisku Szybiego Szukania na lokalnej stronie, wprowadź szukany materiał, wybierz DIN z listy dostępnych norm.

Gatunki metali: Szukaj Europejskiego odpowiednika stali X5CrNiMo 17 12 2

Po kliknięciu na materiał z dostępnej listy, pojawi się lista podgrup. W Total Materia określenie "podgrupa" odnosi się do specyfikacji okreslającej własności gatunku stali; in this case the specification DIN 1654-5 is selected. Note that properties defined according to different specifications may differ significantly.

Gatunki metali: lista specyfikacji określających własności gatunku stali X5CrNiMo 17 12 2

Kompozycja, tabele porównawcze oraz własności gatunku stali X5CrNiMo 17 12 2 mogą być przeglądane przez naciśnięcie odpowiedniego linka. Patrz przykład poniżej.

Gatunki metali: Kompozycja chemiczna gatunku stali X5CrNiMo 17 12 2
Gatunki metali: tabla porównawcza gatunku stali X5CrNiMo 17 12 2
Gatunki metali: własności mechaniczne gatunku stali X5CrNiMo 17 12 2
Gatunki metali: własności fizyczne gatunku stali X5CrNiMo 17 12 2
Gatunki metali: własności gatunku stali X5CrNiMo 17 12 2