Właściwości Metali

Nie istnieje jednoznaczna definicja metali; jednakże pierwiastek chemiczny posiadający "właściwości metaliczne" jest sklasyfikowany jako metal, Typowe właściwości metali to połysk, dobre przewodnictwo cieplne, oraz możliwość dowolnego formowania w temperaturze pokojowej.
Właściwości metali tworzą je idealnymi do różnych zastosowań dnia codziennego.

Pierwiastkom chemicznym którym brakuje typowych właściwości metali są sklasyfikowane jako niemetale. Niektóre z nich sklasyfikowane są jako półmetale, czasami zachowują się one jak: węgiel, fosfor, krzem i siarka.

Właściwości różnych metali mogą być połączone poprzez zmieszanie dwóch lub kilku z nich. W rezultacie czego otrzymujemy stop. Czysty metal jest często zbyt miękki aby mógł zostać użyty w praktyce, dlatego też tak ważna jest metalurgia, która skupia się na tworzeniu użytecznych stopów. Tworzenie stopów wg specyficznej formuły, umożliwia stworzenie specjalnych własności metali również dla wlasności określonych specjalnymi aplikacjami.

Stal dla przykładu jest mieszanką żelaza z niedużą ilością węgla i innych elementów. Inne stopy takie jak mosiądz (miedź i cynk) i brąz (miedź i cyna) są łatwe w kształtowaniu i mają piękny wygląd. Brąz jest także często używany w przemyśle stoczniowym jako materiał odporny na rdzę.

Tytan jest znacznie lżejszy i mniej gęsty niż stal, lecz tak samo wytrzymały; chociaż cięższy niż aluminium, za to dwa razy wytrzymalszy. Jest także bardzo odporny na korozję. Wszystkie te czynniki sprawiają że doskonale się nadaje jako materiał stopowy. Stopy tytanu są używane w przemyśle lotniczym, stoczniowym i kosmicznym, ale także odnajdziemy je w farbach, rowerach a nawet laptopach.

Miedź jest dobrym przewodnikiem elektrycznym a także jest ciągliwa, dlatego wykorzystuje się ją do produkcji przewodów elektrycznych.

Złoto i srebro są bardzo plastyczne, ciągliwa i niereaktywne. Złoto i srebro jest używane do produkcji skomplikowanej biżuterii. Złoto jest szególnie do tego dobre ponieważ nie śniedzieje. Złoto może być również stosowane w połączeniach elektrycznych (wolnych od utleniania).

Żelazo i stal są wytrzymałe i twarde. Dlatego używa się ich do budowy mostów i budynków. Wadą używania żelaza jest podatność na rdzę. Stal jest na nią jeszcze bardzie podatna ale za to może być zabezpieczona przed rdzą.

Aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła a także jest plastyczne. Jest używane do produkcji garnków i folii, a także poszycia samolotu ze względu na swoją małą wagę.

Stal nierdzewna lub stal galwanizowana jest używana gdzie odporność na rdzę jest bardzo ważna. Stopy aluminium i magnezu są używane gdzie wymagana jest wytrzymałość i lekkość.

Stopy miedzi i niklu takie jak Monel są używane w miejscach silnie narażonych na korozje, jak również w aplikacjach niemagnetycznych. Superstopy oparte na niklu takie jak Inconel są używane w miejscach narażonych na wysoką temperaturą na przykład turbosprężarki, zaworach ciśnieniowych a także wymienników ciepła. Dla ekstremalnie wysokiej temperatury każdy kryształ stopu jest wykorzystany by zminimalizować płynięcie materiału.

Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Wyszukiwanie w bazie Total Materia za pomocą właściwości metali

Możesz łatwo i szybko wyszukać spośród ponad 15.000.000 właściwości metali z pomocą nazwy, kraju/normy, typu, numeru normy, składu chemicznego, właściwości mechanicznych lub za pomocą kombinacji tych kryteriów. Dla przykład spójrzmy na Chińską stal nierdzewną która musi posiadać C < 0.05, Cr > 16%, Ni > 8%, wytrzymałość na naprężenie rozciągające ponad 750 MPa.

Kliknij Wyszukiwanie Zaawansowane z okna głównego. Następnie wybierz Chiny/GB z listy Kraj/Norma, wybierz Stal Nierdzewna z listy Grupy materiałów a następnie wpisz wymagane właściwości stali i elementów stopu.

Właściwości Metali: Przykład połączonego wyszukiwania właściwości stali poprzez kryterium składu chemicnzego i właściwości mechanicznych

Wyniki pojawią się na ekranie monitorza. Kliknij stal z dostępnej listy by zobaczyć jej właściwości, w tym przykładzie pierwsza będzie wybrana - S31723.

Właściwości metali: Lista wyników wyszukiwania właściwości stali

Po kliknięciu na materiał pojawi się lista podgrup. W Total Materia pojęcie podgrupy oznacza odnośniki do specyfikacji z norm definiujących właściwości stali; w tym przypadku wybrana jest specyfikacja GB/T 4234. Należy zwrócić uwagę że właściwości zdefiniowane przez różne normy mogą się znacznie różnić

Właściwości metali: Przykład właściwości chińskiej stali S31723

Właściwości stali zawarte w bazie danych Total Materia zawierają skład, tabele porównawcze, właściwości mechaniczne, właściwości fizyczne, a nawet dane dotyczące pękania i własności zmęczeniowych. Kliknij na przykłady poniżej by je powiększyć

Właściwości metali: Skład chemiczny stali S31723
Właściwości metali: Tabele porównawcze dla stali S31723
Właściwości metali: Właściwości mechaniczne stali S31723