Kedvező tulajdonságai miatt (nagy szilárdság, keménység, szívósság, alacsony sűrűség, jó korrózióállóság alacsony és magas hőmérsékleten) a különböző titánötvözeteket széles körben használják súlycsökkentésre a repülőgépiparban és más nagyteljesítményű alkalmazások esetében.
A titán atomtömege 47,88 g/mol. Könnyű, erős, korrózióálló és a természetben gyakran előforduló elem. A titán és a titánötvözetek szakítószilárdsága 30.000-200.000 psi (210-1380 MPa), ami megegyezik a legtöbb ötvözött acél szakítószilárdságával.
A titán sűrűsége kicsi (körülbelül az acél sűrűségének 60 %-a), szilárdsága ötvözéssel vagy képlékenyalakítással növelhető. Nem mágneses, jó hővezetési tulajdonságokkal rendelkezik, a hőtágulási együtthatója pedig valamivel alacsonyabb az acélénál és kevesebb, mint a fele az alumíniuménak.
A titán egyik fontos tulajdonsága a magas, 3135°F-es (1725°C) olvadáspontja, ami körülbelül 400°F-tel magasabb az acél, és körülbelül 2000°F-tel az alumínium olvadáspontjánál.
Passzivált állapotban a titán jól ellenáll a legtöbb ásványi savnak és kloridnak. Egészségre nem ártalmas, és általában véve biológiailag kompatibilis az emberi szövetekkel és csontokkal. A kiváló korrózióállóság, biokompatibilitás és a nagy szilárdság együttesen alkalmassá teszi a titánt és ötvözeteit a vegyipari, petrolkémiai, tengeri környezetben és bioanyagként való felhasználásra.
A titán nem jó villamos vezető. Amennyiben a réz vezetőképességét 100%-nak vesszük, úgy a titáné 3,1%. Ebből következően azokon a területeken, ahol a jó vezetőképesséég elsőrendű szempont, a titánt nem alkalmazzák. Összehasonlításképpen a rozsdamentes acél vezetőképessége 3,5%, az alumíniumé pedig 30%.
Az elektromos ellenállás az anyag elektronok áramlását gátolló tulajdonsága. Mivel a titán rossz vezető, ebből következően jól használható ellenállásként.
A Total Materia integrált és keresheto adatbázisban fogja össze a fémes anyagokra vonatkozó szabványokat, acélminoségeket és tulajdonságokat. A felhasználók gyorsan és egyszeruen megismerhetik az anyagok mechanikai tulajdonságait, vegyi összetételét, egyezo vagy hasonló anyagminoségeket kereshetnek a kereszthivatkozási táblázatokban, és egyéb fontos anyagtulajdonságokat. Az alábbi hivatkozásokra kattintva ingyenesen kipróbálhatja a Total Materia adatbázis minden funkcióját vagy megtekintheti részletes bemutatóinkat a program muködésérol.