خواص تیتانیوم

خواص تیتانویم ترکیبی از استحکام بالا، چقرمگی، چگالی پایین و مقاومت به خوردگی در دماهای بسیار پایین تا دمای بالا است. این خواص در صنایع هوافضا و کاربردهای ویژه دیگر به طور گسترده به کار می رود.

وزن اتمی تیتانیوم 47.88 است. تیتانیوم سبک، محکم، مقاوم به خوردگی و در طبیعت فراوان است. تیتانیوم و آلیاژهایش استحکام کششی از 30000 تا 200000 psi یا 210-1380 MPa دارند که این استحکام با بسیاری از فولادهای آلیاژی برابری می کند.

تیتانیوم عنصری با چگالی پایین است (چگالی آن %60 چگالی آهن است). این فلز می تواند با آلیاژسازی یا پروسه های تغییر شکل استحکام یابد. تیتانیوم غیر مغناطیسی است و خواص انتقال حرارت خوبی دارد. ضریب انبساط حرارتی تیتانیوم کمتر از فولاد و کمتر از نصف آلومینیوم است.

یکی از خواص مفید تیتانیوم، نقطه ذوب بالای 1725 درجه سانتی گراد آن است. این نقطه ذوب 400 درجه فارنهایت بالاتر از دمای ذوب فولاد و 2000 درجه فارنهایت بالاتر از دمای ذوب آلومینیوماست.

تیتانیوم می تواند پسیو (روئین) باشد. در نتیجه درجه بالایی از مقاومت در برابر حملات اسید های معدنی و کلراید از خود نشان می دهد. تیتانیوم غیر سمی است و به طور کلی با بافت ها و استخوان های بدن سازگاری دارد. مقاومت به خوردگی عالی وسازگاری با بدن انسان در کنار استحکام بالا، تیتانیوم و آلیاژهایش را در صنایع پتروشیمی، شیمیایی، محیط های دریایی و کاربرد های ایمپلنت انسانی پر کاربرد کرده است.

تیتانیوم هادی الکتریسیته خوبی نیست. اگر هدایت الکتریکی مس 100% فرض شود، هدایت الکتریکی تیتانیوم حدود 3.1% است. به همین دلیل تیتانیوم در جاهایی که هدایت الکتریکی نیاز است استفاده نمی شود. برای مقایسه، فولاد ضد زنگ هدایت الکتریکی 3.5% و آلومینیوم 30% هدایت الکتریکی دارد.

مقاومت الکتریکی در مقابل هدایت الکتریکی است. در نتیجه می توان گفت، تیتانیوم مقاومت خوب الکتریکی است.

ا استفاده از کلید فلزات Total Materia می توان به راحتی به خواص مکانیکی، ترکیب شیمیایی، آلیاژهای معادل و اطلاعات ارزشمند بیشمار دیگری از فلزات دست یافت. برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راهنمای تصویری و یا استفاده آزمایشی از بانک اطلاعاتی لینک زیر را کلیک کنید.

Total Materia جستجوی خواص تیتانیوم در

شما می توانید سریع و آسان، خواص تیتانیوم و آلیاژهایش را در سراسر جهان برحسب نام، کشور/استاندارد، نوع، شماره ستاندارد، ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی و یا ترکیبی از این مشخصات جستجو کنید. برای مثال، به آلیاژ تیتانیوم چینی که نیاز است بین 2 تا 7% آلومینیوم، حدود 0.5% آهن، حداقل 2% قلع داشته باشد. نگاهی می اندازیم. این آلیاژ باید حداقل 600 MPa استحکام تسلیم و حداقل 750MPa استحکام کششی داشته باشد.

در پنجره اصلی روی Advanced Search کلیک کنید. سپس تیتانیوم را از بین لیست گروه مواد انتخاب کنید. از لیست Country/Standard گزینه China/GB را انتخاب کنید و خواص مورد نظر و یا عناصر آلیاژی را وارد نمایید.

کلید تیتانیوم: مثالی از جستجوی ترکیبی کلید تیتانیوم با جستجوی همزمان ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی

پنجره نتایج جستجو ظاهر می شود. بر روی آلیاژ تیتانیوم برای مشاهده خواص کلیک کنید. در این مورد گزینه سوم یعنی تیتانیوم گرید ZTA7 انتخاب می شود.

کلید تیتانیوم: لیست نتایج جستجوی کلید تیتانیوم

بعد از کلیک روی مواد از لیست نتایج، لیست دیگری از Subgroup ها ظاهر می شود. در کلید تیتانیوم Total Materia واژه Subgroup به مشخصه هایی که خواص انواع تیتانیوم را تعریف می کند اطلاق می شود. در این مورد اولین مورد از لیست انتخاب می شود- GB 6614. توجه داشته باشید خواص تعریف شده در Specification های گوناگون می توانند تفاوت های آشکاری با هم داشته باشند.

کلید تیتانیوم: Specification هایی که خواص آلیاژ تیتانیوم چینی ZTA7 را تعریف کرده است

کلید تیتانیوم در بانک اطلاعاتی کلید تیتانیوم Total Materia شامل ترکیب شیمیایی، آلیاژهای معادل، خواص مکانیکی، خواص فیزیکی و... است. بر روی مثال زیر کلیک کنید تا به شکل بزرگ قابل مشاهده باشد.

کلید تیتانیوم: ترکیب شیمیایی آلیاژ تیتانیوم چینی ZTA7
کلید تیتانیوم: آلیاژهای معادل آلیاژ تیتانیوم چینی ZTA7
کلید تیتانیوم: خواص مکانیکی آلیاژ تیتانیوم چینی ZTA7