Normy kovu

Kovové standardy slouží k podpoře porozumění a komunikace mezi výrobci kovů a uživateli, včetně procesorů, zpracovatelů a obchodníků distribučních a tím mají usnadnit obchodování s produkty z kovoprůmyslu.

Standardy jsou doloženy dobrovolnými smlouvami, kterými vznikají důležitá kritéria pro produkty, služby i procesy.

Standardy pro kovy zahrnují informace o

  • systému označování kovů a slitin
  • příslušné jmenovité rozměry, mezní odchylky rozměrů a tvaru tolerance, obvykle prostřednictvím odkazů na příslušných rozměrových normách,
  • rozsah kontrol a zkoušení, vzorkování, přípravu testovacího kusu, a příslušnou inspekci a zkušební metody pro ověřování určitých vlastností, nejčastěji pomocí odkazů na příslušných zkušebních normách,
  • označování výrobků.
Kovové normy vyvinuté organizací pro rozvoj norem (SDO). Mezi jedny z nejčastěji používaných norem pro kovové materiály patří:

  • EN (Euronorm) je harmonizovaným systémem evropských zemí. I když je přijat a byl účinně používán ve všech evropských zemích téměř dvě desetiletí, stále můžeme najít v některých dokumentech "zastaralé" vnitrostátní systémy, jako například německé normy DIN, britské BS, AFNOR francouzské a italské UNI.
  • AISI (zkratka z American Iron and Steel Institut), se tradičně používá jak v USA, tak i v zahraničí. I když je již zastaralá a není udržována a je následně nahrazen ASTM, SAE a dalšími normami, je stále velmi rozšířená.
  • Japonské standardy JIS, které se často používají v Asii a v oblasti Pacifiku. JIS specifika jsou také využívána jako základ pro národní systémy v Koreji, Číně a na Taiwanu.

Kromě oficiálních kovových standardů, mnozí výrobci a dodavatelé mají tendenci používat své vlastní proprietární, obchodní jména pro označení materiálů. Po letech a desetiletích, se některá z těchto označení stala široce používána v průmyslových společenstvích, a často se odkazovala na jako "běžné" jména nebo "obchodní" jména, aniž by ve skutečnosti odkazovala na konkrétní dodavatele.Total Materia databáze přináší globální vlastnosti a je spojena do jedné databáze umožňující vyhledávání. Rychlý a snadný přístup k mechanickým vlastnostem, chemickému složení, mezinárodním tabulkám pro vzájemné odkazy poskytuje uživatelům nebývalé množství informací. Klikněte na níže uvedené tlačítko a vyzkoušejte si databázi Total Materia.

Mezinárodní normy kovu a ekvivalenty na jednom místě Total Materia

V Total Materia pro hledání informace o specifické normě kovu a aktuálním stavu stačí jedno kliknutí.

Jednoduchým výběrem Standard Development Organization (SDO) nebo zadáním čísla standardu, obdržíte okamžitě výsledky z vícejazyčné databáze s více než 52000 standardy. Na příklad, si můžete prohlédnout všechny standardy kovů z ASTM výběrem SDO v okně.

Výsledný seznam se skládá z více než 1800 ASTM kovových standardů. Informace zahrnují: standardní popis, rok posledního vydání, současný stav (platný, nahrazený, atd.) a aktivní odkaz na materiály definované v této normě.

Standardy kovu: příklad pro hledání ASTM standardů

Pouhým kliknutím na odkaz materiálu, můžete vidět seznam kovových materiálů definovaných vybranou normou.

Standardy kovů: příklad seznamu ASTM standardů kovu

Na seznamu materiálů, si můžete prohlédnout detailní vlastnosti a ekvivalenty každého materiálu.

Standardy kovu: příklad materiálu definovaného ASTM standardem A148