Kovové standardy slouží k podpoře porozumění a komunikace mezi výrobci kovů a uživateli, včetně procesorů, zpracovatelů a obchodníků distribučních a tím mají usnadnit obchodování s produkty z kovoprůmyslu.
Standardy jsou doloženy dobrovolnými smlouvami, kterými vznikají důležitá kritéria pro produkty, služby i procesy.
Standardy pro kovy zahrnují informace o
- systému označování kovů a slitin
- příslušné jmenovité rozměry, mezní odchylky rozměrů a tvaru tolerance, obvykle prostřednictvím odkazů na příslušných rozměrových normách,
- rozsah kontrol a zkoušení, vzorkování, přípravu testovacího kusu, a příslušnou inspekci a zkušební metody pro ověřování určitých vlastností, nejčastěji pomocí odkazů na příslušných zkušebních normách,
- označování výrobků.
Kovové normy vyvinuté organizací pro rozvoj norem (SDO). Mezi jedny z nejčastěji používaných norem pro kovové materiály patří:
- EN (Euronorm) je harmonizovaným systémem evropských zemí. I když je přijat a byl účinně používán ve všech evropských zemích téměř dvě desetiletí, stále můžeme najít v některých dokumentech "zastaralé" vnitrostátní systémy, jako například německé normy DIN, britské BS, AFNOR francouzské a italské UNI.
- AISI (zkratka z American Iron and Steel Institut), se tradičně používá jak v USA, tak i v zahraničí. I když je již zastaralá a není udržována a je následně nahrazen ASTM, SAE a dalšími normami, je stále velmi rozšířená.
- Japonské standardy JIS, které se často používají v Asii a v oblasti Pacifiku. JIS specifika jsou také využívána jako základ pro národní systémy v Koreji, Číně a na Taiwanu.
Kromě oficiálních kovových standardů, mnozí výrobci a dodavatelé mají tendenci používat své vlastní proprietární, obchodní jména pro označení materiálů. Po letech a desetiletích, se některá z těchto označení stala široce používána v průmyslových společenstvích, a často se odkazovala na jako "běžné" jména nebo "obchodní" jména, aniž by ve skutečnosti odkazovala na konkrétní dodavatele.
Total Materia databáze přináší globální vlastnosti a je spojena do jedné databáze umožňující vyhledávání. Rychlý a snadný přístup k mechanickým vlastnostem, chemickému složení, mezinárodním tabulkám pro vzájemné odkazy poskytuje uživatelům nebývalé množství informací. Klikněte na níže uvedené tlačítko a vyzkoušejte si databázi Total Materia.