Normy Stalowe

Normy stalowe sa systemem klasyfikacji, oceny i okreslenia chemicznych, mechanicznych i metalurgicznych wlasciwosci róznych rodzajów stali oraz stopów zelaza, sa one wykorzystywane w produkcji komponentów, maszyn i konstrukcji.

Normy stalowe sa pomocne w prowadzeniu laboratoriów metalurgicznych, dla producentów i odbiorców koncowych w produkcji, wytwarzaniu i w wszelkich zastosowaniach stali.

Stale moga byc sklasyfikowane wedlug wielu róznych kryteriów, takich jak:

 • Skladu chemicznego: stal weglowa, stal niskostopowa i stal nierdzewna
 • Metody produkcji: otwarte paleniska, podstawowy proces tlenowy lub metoda elektrycznego pieca
 • Procesu koncowego: walcowane na zimno i na goraco, obróbka wykanczajaca, platerowanie
 • Formie produktu, np. plyta, arkusz, tasma, rura lub ksztalt strukturalny
 • Praktyki odtleniania: uspokojone, póluspokojone, nakrywane lub nieuspokojone gatunki stali
 • Mikrostruktury: np. ferrytyczna, perlityczna, martenzytyczna
 • Obróbki cieplnej, np. wyzarzanie, hartowanie i odpuszczanie.

Niestety, nie istnieje wspólny globalny standard stali lub system jej klasyfikacji. Przeciwnie, istnieje wiele systemów klasyfikacji i oznaczenia przyjetych i stosowanych na calym swiecie. Zostaly one opracowane i ujednolicone zarówno przez krajowe jak i miedzynarodowe Organizacje Rozwoju Normalizacyjne (Standard Development Organizations - SDOs), lub poprzez konkretne branze lub wg dostawców. Niektóre z czesciej stosowanych standardów i klasyfikacji stali obejmuja:

 • AISI (skrót od Amerykanskiego Instytutu Zelaza i Stali), który jest tradycyjnie uzywany w USA i poza granica. Chociaz, jest on nieaktualny i nie uaktualniany, i w konsekwencji zostal zastapiony przez ASTM, SAE oraz przez inne standardy, to wciaz jest szeroko rozpowszechniony.
 • EN (normie Europejskie), która jest zharmonizowanym systemem w krajach europejskich. Mimo, ze jest akceptowana i zostala skutecznie wykorzystana we wszystkich krajach Europy przez prawie dwie dekady, zastepujac "przestarzale" systemy lokalne, takie jak niemiecki DIN, brytyjski BS, francuski AFNOR czy wloski UNI, które sa czesto stosowane w wielu dokumentach i specyfikacjach.
 • Japonskie normy JIS, które sa szeroko uzywane w Azji i strefie Pacyfiku. Specyfikacje JIS byl takze czesto wykorzystywane jako baza dla innych systemów krajowych, takich jak Koreanski, Chinski czy Tajwanski.
 • Normy stalowe nowo uprzemyslowionych krajów, takich jak Chinski GB i YB, Indyjskie IS, czy brazylijskie NBR, choc czasem mniej rozwiniete i szczególowe, sa coraz czesciej wykorzystywane ze wzgledu na globalny obieg, zasieg. To samo odnosi sie do rosyjskiego standardu GOST, który jest praktycznie de facto standardem dla calej Wspólnoty Niepodleglych Panstw.:

Przemyslowe standardy stalowe, pionowe zawieraja m.in. SAE dla przemyslu motoryzacyjnego, lotnicznego itp; ASME dedykowany jest dla zbiorników cisnieniowych oraz dla wielu innych aplikacji; AWS - dla materialów spawalniczych i materialów pokrewnych. Specyfikacje okretowe sa objete amerykanska norma ABS, brytyjska Lloyds, wloska RINA lub inna.

Oprócz wielu standardów opisanych powyzej, wielu producentów stali i dostawców opracowalo wlasne, firmowe nazwy handlowe dla oznaczania stali. Niektóre z tych nazw, po latach i dekadach ich uzytkowania, staja sie powszechnie stosowane w przemysle i czesto sa okreslane jako "wspólne" nazwy lub jako nazwy hadnlowe, i faktycznie nie odnoszace sie do konkretnego dostawcy. W wiekszosci przypadków te "typowe" nazwy nie sa standaryzowane i ich wlasciwosci moga sie znacznie róznic, a ich stosowanie w oficjalnych dokumentach technicznych powinno byc unikane.Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Światowe standardy stalowe i ich odpowiedniki w jednym miejscu: Total Materia

Z Total Materia, wyszukiwanie informacji o specyfikacji standardu stali, jego aktualnego statusu i materiałów, definiowane jest to jednym kliknięciem.

Poprzez prosty wybór Standard Organizacji Rozwoju (SDO) i / lub wpisanie numeru normy, otrzymasz natychmiastowe wyniki z wielojęzycznej bazy danych z ponad 52 000 norm. Na przykład, aby znaleźć europejską normę stalową 10025, należy w prosty sposób wybrać 10025 jak numer normy i wybrać EU z podgrupy norm.

Normy stali: przykład listy norm stalowych wg EU

Lista wyników zawiera ponad 7 części norm stalowych EU dla 10025. Informacja zawiera: opis normy, ostatni rok wydania, bieżacy status (ważna, zastąpiona etc.) oraz link do materiałów zdefiniowanych przez tę normę. Każda z tych części definiuje relatywnie dużą listę materiałów.

Poprzez proste kliknięcie linku materiału, można zobaczyć listę materiałów metalowych zdefiniowanych przez wybraną normę.

Normy stali: przykład listy norm stalowych wg EU

Z listy materiałów, można zobaczyć szczegółowe własności i odpowiedniki dla każdego materiału.

Normy metalowe: przykład materiałów zdefiniowanych przez normę 10025-3