خواص فلزات

تعریف ساده ای برای فلز وجود ندارد. ولی هر عنصر شیمیایی خواص فلزی داشته باشد در کلاس فلزات طبقه بندی می شود. خواص معمول فلزات شامل جلای فلزی، انتقال حرارت بالا، هدایت الکتریکی و قابلیت شکل پذیری دائم در دمای اتاق است.

عناصر شیمیایی که خواص عمومی فلزات را ندارند در کلاس غیر فلزات طبقه بندی می شوند. عناصر محدودی هستند که به عنوان شبه فلزات دسته بندی می شوند گاهی خواصی مانند فلزات و گاهی خواصی مانند غیر فلزات از خود نشان می دهند. برخی از این شبه فلزات کربن، فسفر، سیلیس و گوگرد هستند.

خواص متفاوت فلزات می تواند با ترکیب کردن دو یا چند از این فلزات گسترده تر شوند. این ترکیب ها آلیاژ خوانده می شوند. عناصر خالص عموماً برای استفاده صنعتی بیش از حد نرم هستند. به همین دلیل است که تمرکز مطالعات متالورژیکی روی ایجاد آلیاژهای مفید است. ایجاد آلیاژ جدید با ترکیب شیمیایی خاص می تواند به ایجاد خواص فلزی ویژه برای استفاده های خاص کمک کند.

فولاد برای مثال، ترکیبی از آهن، میزان اندکی کربن و عناصر دیگر است. آلیاژهای دیگر مانند برنج ( مس و روی) و برنز (مس و قلع) به آسانی شکل داده می شوند و ظاهر زیبایی دارد. برنز همچنین به دلیل مقاومت به خوردگی در آب دریا به طور گسترده ای در صنایع کشتی سازی استفاده می شود.

تیتانیوم از فولاد سبک تر است و چگالی کمتری دارد ولی استحکام بالایی دارد. گرچه از آلومینیوم سنگین تر است ولی به لحاظ استحکام با آلومینیوم برابری می کند. تیتانیوم مقاومت به خوردگی بالایی دارد این خاصیت در ترکیب با سایر خواص فلزی تیتانیوم را برای استفاده در صنایع هوافضا و کشتی سازی مناسب کرده است. این فلز همچنین در ساخت لپ تاپ و دوچرخه سازی نیز کاربرد دارد.

مس فلزی است شکل پذیر که قابلیت هدایت الکتریکی بالایی دارد. به همین دلیل مس در ساخت کابل های الکتریکی کاربرد گسترده ای دارد

طلا و نقره به لحاظ خواص فلزی چکش خوار، شکل پذیر و به لحاظ شیمیایی غیر فعالند. طلا و نقره در ساخت جواهرات کاربرد گسترده ای دارند. طلا همچنین برای مواردی که نباید به مرور زمان کدر و لکه دار شوند و ارتباطات الکتریکی بدون اکسیداسیون کاربرد دارد.

چدن و فولاد هردو سخت و با استحکام هستند. به همین دلیل از آنها در ساخت پل ها و ساختمان ها استفاده می شود. مشکل بزرگ استفاده از چدن و فولاد عدم مقاومت به خوردگی و امکان زنگ زدگی آنها است که می توان با تغییر در ترکیب شیمیایی این نقیصه را جبران نمود.

آلومینیوم هادی خوب گرما و شکل پذیر است. همچنین از آنها در ساخت وسایل آشپزخانه و فویل نیز استفاده می شود. به دلیل سبکی و استحکام به وزن بالا، بدنه بیشتر هواپیماها آلومینیومی هستند.

فولاد ضدزنگ یا فولاد گالوانیزه برای مواردی که مقاومت به خوردگی مهم است، کاربرد دارد. آلیاژهای آلومینیوم و منیزیوم برای مواردی که استحکام و وزن پایین همزمان نیاز باشد اسفاده می شوند.

آلیاژهای مس-نیکل از قبیل مونل در محیط های به شدت خورنده و جاهایی که نیاز به وجود مواد غیر مغناطیسی است، کاربرد دارند. سوپر آلیاژهای پایه نیکل از قبیل اینکونل در مواردی که به مقاومت در دمای بالا نیاز است مانند توربوشارژرها، مخازن تحت فشار، مبدل های حرارتی و.. استفاده می شود. برای استفاده در دمای بسیار بالا، از آلیاژهای تک بلور استفاده می شود تا خزش را به حداقل برسانند.

ا استفاده از کلید فلزات Total Materia می توان به راحتی به خواص مکانیکی، ترکیب شیمیایی، آلیاژهای معادل و اطلاعات ارزشمند بیشمار دیگری از فلزات دست یافت. برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راهنمای تصویری و یا استفاده آزمایشی از بانک اطلاعاتی لینک زیر را کلیک کنید.

Total Materia جستجوی خواص فلزات با کلید فلزات

شما می توانید سریع و آسان بیش از 15,000,000خواص برای مواد را بر اساس کشور/استاندارد، نوع، شماره استاندارد، ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی، سایر خواص ویژه فلزات و یا بر اساس ترکیبی از خواص فوق الذکر، جستجو کنید. به عنوان مثال، بیایید به یک آلیاژ ضدزنگ چینی نگاهی بیندازیم. این آلیاژ باید دارای ترکیب شیمیایی C < 0.05%, Cr > 16%, Ni > 8% و استحکام کششی بالاتر از 750 مگاپاسکال باشد.

بر روی جستجوی پیشرفته در صفحه اصلی کلیک کنید. سپس، در لیست Country/Standard گزینه China/GB و در گروه مواد گزینه Stainless Steel را انتخاب کنید و خواص آلیاژ مورد درخواست و عناصر آلیاژی آن را وارد کنید.

کلید فلزات : لیست نتایج جستجوی کلید فلزات

صفحه نتایج جستجو ظاهر می شود، بر روی فولاد از لیست بررسی مشخصات فلزی کلیک کنید. در این مثال ما ابتدا آلیاژ S31723 را انتخاب می کنیم.

کلید فلزات : لیست نتایج جستجوی کلید فلزات

بعد از کلیک کردن روی مواد، لیستی از زیرگروه ها ظاهر می شوند. در کلید فلزات Total Materia زیرگروه به مشخصه های استانداردی که خواص فلزات را تعریف می کنند گفته می شود. در این مثال مشخصات GB/T 4234 را انتخاب می کنیم. توجه داشته باشید، خواص برحسب استانداردی که آن را تعریف کرده است می تواند بسیار متفاوت باشد.

خواص فلزات: مثالی از خواص فولاد چینی S31723

خواص فلزات برای این مواد در بانک اطلاعاتی کلید فلزات Total Materia شامل ترکیب شیمیایی، آلیاژهای معادل، خواص کانیکی، خواص فیزیکی، خزش و خستگی می باشد. بر روی مثال های زیر کلیک کنید تا بزرگ شوند.

کلید فلزات : ترکیب شیمیایی فولاد S31723
کلید فلزات : آلیاژهای معادل فولاد S31723
کلید فلزات : خواص مکانیکی فولاد S31723