A fémek fontos szerepet játszanak a mindennapi életünkben. Nem könnyu azonban meghatározni mit nevezünk fémnek. Fizikailag a fém olyan anyag, amely fényesen ragyog és jól vezeti a hot és az elektromosságot. A fémek keménysége, surusége és alakíthatósága különbözo mértékben változik. A fémeket lehet hajlítani, feszíteni, fúrni, önteni, szegecselni, hegeszteni, vágni, sodorni és hajtogatni - mindezt nagy pontossággal.
A fémeket csoportosíthatjuk úgy mint vasalapú fémek, nemvas-alapú fémek ötvözetek.
A vasalapú fémek fo alkotója a vas. Kis mennyiségben más fémeket vagy más elemek is tartalmazhatnak, mint karbon, mangán, nikkel, króm, volfrám stb., hogy a kívánt tulajdonságokkal rendelkezzenek. A legtöbb (de nem az összes) vasalapú ötvözet enyhén mágneses és gyenge a korrózióállóságuk pl. az összes vasalapú ötvözet bizonyos mértékben oxidálódik (rozsda), aminek jól felismerheto vöröses színe van. A legtöbb fém enyhén mágneses, néhány azonban, pl. a vas, a nikkel, a kobalt és ezek ötvözetei erosebb mágneses tulajdonsággal rendelkeznek, amelyet ferromágnesességnek nevezünk.
A nem-vas alapú fémeknek nem a vas a fo alkotója. Ezek nem mágnesesek és általában jobban ellenállnak a korróziónak, mint a vasalapú ötvözetek. Ilyenek például az alumínium, réz, ólom, cink és ón. Egyes nem-vas alapú fémek lehetnek tiszta fémek, ami azt jelenti, hogy csak egy elemet tartalmaznak. Ez azt is jelenti, hogy csak egyféle atomot. A legismertebb tiszta fémek: alumínium, réz, vas, ólom, cink, ón, ezüst és arany.
Ötvözetek: Az ötvözet olyan új fém, amely két vagy több fém vagy más elem elegyítésével alakul ki. Az ötvözetek listája végtelen és mindegyik sajátos tulajdonságokkal rendelkezik.
A fémek különlegesen ideális anyagok a tömeges felhasználásra épületeknél, hidaknál, autóknál, hajóknál, alumínium edényeknél, érméknél stb. Ezzel szemben a nemesfémekbol (arany és ezüst), képzett kézmuvesek gyártanak gyuruket, serlegeket és más tetszetos termékeket. Néhány fémnek, pl. az urániumnak és a plutóniumnak speciális felhasználása van, pl. atomeromuvekben használják oket energiatermelésére a maghasadás eljárását alkalmazva. A higany szobahomérsékleten is folyékony és pl. kapcsolóknál alkalmazzák, hogy zárja az áramkört, amikor átfolyik a kapcsoló érintkezoin. Az alakemlékezo ötvözeteket csöveknél, kötoelemeknél és érrendszeri sztenteknél.
A leggyakrabban használt fémek: vas, alumínium, réz, titán, cink, magnézium, stb.
A Total Materia integrált és keresheto adatbázisban fogja össze a fémes anyagokra vonatkozó szabványokat, acélminoségeket és tulajdonságokat. A felhasználók gyorsan és egyszeruen megismerhetik az anyagok mechanikai tulajdonságait, vegyi összetételét, egyezo vagy hasonló anyagminoségeket kereshetnek a kereszthivatkozási táblázatokban, és egyéb fontos anyagtulajdonságokat. Az alábbi hivatkozásokra kattintva ingyenesen kipróbálhatja a Total Materia adatbázis minden funkcióját vagy megtekintheti részletes bemutatóinkat a program muködésérol.