Standardy Aluminium

Istnieje kilka systemów norm dla aluminium dostępnych do identyfikacji stopów aluminiowych i określania ich właściwości..

Tak jak w przypadku innych metali, najważniejsze są normy europejskie EN (Euronorm), amerykańskie - SAE i ASTM, japońskie JIS, międzynarodowe ISO i standardy krajów BRIC: Chiński GB i YB, Indyjska IS, Brazylijczyk NBR i rosyjski GOST.

Euronormy dla aluminium przeznaczonego do obrróbki plastycznej są oznaczane czterocyfrowym kodem, pięciocyfrowy kod określa stopy odlewnicze, które zasadniczo są takie same, jak standardy ISO i amerykańskie metody numerycznej identyfikacji, gdzie cztery cyfry identyfikują oznaczenie unikalnego stopu. Jest to zgodne z Międzynarodowym Systemem Oznaczenie wydanym przez Aluminium Association w USA. Ten system Aluminium Association (AA) jest specyficzny dla aluminium i jest podstawą lao standardów aluminiowych i nazw na całym świecie. Na przykład limity składu chemicznego określone w normach Euronorm są identyczne z tymi, które zarejestrowane są przez AA dla zamienników aluminiowych stopów.

Prefiks A jest używany do oznaczania satndardów AA Aluminium Asotiation lub EN AW dla europejskich standardów. W europejskim systemie, prefiks AB oznacza wlewki do przetopienia, "AC" oznacza odlew, AM wstępny odlew stopowy, AW produkt kuty np. EN AW-1050. Sufilks A oznacza krajową odmianę stopu, na przykład EN AW-6005A.

W oznaczeniach stopów aluminium AA, są cztery cyfry. Znaczenia czterech cyfr jest nastepujące: pierwsza cyfra: główny składnik/i stopowy; druga i trzecia cyfra: oznaczenie specyficznego stopu ( numer nie ma znaczenia, ale jest wyjątkowy); czwarta cyfra: odlew (0) lub wlewka (1, 2).

Inny powszechnie znany systemem klasyfikacji stopu, jest Zunifikowanym System Numeracji (UNS).System UNS ma tę zaletę, że obejmuje wszystkie układy stopów metali. Dla stopów aluminium, system ten jest w zasadzie adaptacją systemu znaczeń stosowanych przez Aluminium Association, by dopasować go do formatu UNS. Numery UNS uzyskuje się poprzez wzięcie trzech cyfr po lewej stronie przecinka dziesiętnego z systemu Aluminum Association i dodanie A9 ( co oznacza stop aluminium) i dodaniu cyfry odpowiadającej literze prefiksu w oznaczeniu stopu. Dla stopów bez prefiksu, po oznaczeniu A9 jest 0; dla tych z prefiksem A następna cyfra to 1, dla B jest 2 itd. Tak więc w systemie UNS, 356.0 staje się A90356; A356.0 staje się A91356; C356.0 staje się A93356 itp.Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Światowe standardy aluminium i ekwiwalenty w jednym miejscu: Total Materia

Z Total Materia, znalezienie informacji o specyfikacji standardów aluminium, jego aktualnego stanu i określonie materiałów jest możliwe za jednym kliknięciem.

Po prostu wybierając Standard Development Organization (SDO) i / lub wpisując standard i liczbę ICS (International Classification for Standards), otrzymasz natychmiastowe rezultaty z wielojęzycznej bazy danych z ponad 52.000 norm. Na przykład, aby znaleźć ASTM aluminium standard 77.120.10, możesz po prostu wpisać 77.120.10 do pola numer ICS i wybierz ASTM z pola Kraj/Norma.

Normy aluminium:na przykład wyszukując standard  ASTM

Lista wyników składa się z 13 ASTM standardów aluminium, które spełniają normy liczby ICS 77.120.10.Informacje te obejmują: standardowy opis, rok ostatniego wydania, stan aktualny (ważne,zamienione itd.) i link do materiałów określonych w niniejszym standardzie.

Klikając na link materiału, można zobaczyć listę materiałów metalowych określonych przez wybrany standard.

Normy dla  aluminium: przykład listy norm ASTM dla stopów aluminium

Z listy materiałów, można przeglądać szczegółowe właściwości i znaleźć równoważniki dla każdego materiału.

Normy dla aluminium: Przykład materiałów określonych przez normy ASTM B37