Specyfikacja Tytanu

Specyfikacje tytanu definiuje pwlasnosci czystego tytanu i jego stopów.

Handlowo czysty, niestopowy lub z niewielka iloscia dodatków tytan zawiera lub nie zawiera tylko niewielkie ilosci dodatków stopowych. Jednakze stopy tytanu zawieraja znaczace ilosci dodanych elementów lub skladników.

Z powodu alotropowego zachowania tytanu, który pozwala na róznorodne zmiany w swojej mikrostrukturze, zakres wlasnosci i aplikacji moze byc oferowany z relatywnie ograniczona liczba klas stopów tytanu.

Wiele stopów tytanu jest produkowanych, aby sprostac specyfikacji ustanowionej przez Amerykanskie Stowarzyszenie Materialów i Badan (American Soviety for Testing nad Materials (ASTM)), lotniczym specyfikacjom tytanowym (SAE-AMS), wojskowym specyfikacjom dot. stopów tytanu (MIL-T) oraz specyfikacjom opracowanym przez Amerykanskie Stowarzyszenie Inzynieró MEchaników (American Society Mechanical Enginners (ASME)). Róznorodne systemy US dla specyfikacji tytanu sa zsynhronizowane przez Ujednolicony System Numerowy (Unified Numbering System - UNS), który przydziela metalom i stopom prefix liczbowy oraz 5-io liczbowy numer. Tytan i stopy tytanu naleza do kategorii UNS R5 i maja oznaczenie UNS R50400.

Wazne miedzynarodowe specyfikacje tytanu zawieraja ISO, EU, GOST i JIS. Jednakze pokrywajace sie specyfikacje tytanu wg róznych norm nie sa zamienialne. Japonskie Stowarzyszenie Tytanu, chcac osiagnac bardziej globalny zakres, stworzylo reprezentantów ujednoliconego systemu dla sepcyfikacji tytanu.

Pierwotnym wyzwaniem dla specyfikacji tytanu nie jest brak standardowej specyfikacji zdefiniowanej przez Standardowa Organizacje Rozwoju (Standard Development Organizations SDOs), ale dodatkowe szczególy, indyvidualne specyfikacjetytanu opracowane przez firmy lotnicze, które maja relatywnie limitowane ruchy produkcyjne. Kazda firma lotnicza posiada wlasne specyfikacje dot. stopów tytanu, które wymagaja specyficznych, opatentowanych procesów. Konsekwencja tego jest to ze wiele obiegowych specyfikacji tytanu, które sa powiazane (i zrozumiale) z wybrana grupa powiazana. Innymi slowy, wiele specyfikacji tytanu nie jest ustandaryzowanych.Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Specyfikacja tytanu w Total Materia

The Total Materia zawiera specyfikację własności dla ponad 4.500 stopów tytanu i innych 350.000 stopów metalu z całego świata. Ich skład chemiczny, właściwości mechaniczne i fizyczne, odpowiedniki i i inne są łatwo i chętnie oglądane.

Znalezienie gatunku tytanu i jego specyfikacji w bazie danych jest bardzo proste i zajmuje kilka sekund. Np. spójrzmy na właściwości Japońskiego tytanu gatunku TAF 6400.

Wystarczy skorzystać z Szybkiego Wyszukiwania na stronie głównej, wprowadzić oznaczenie, wybrać tytan z grupy stopów, następnie z listy odpowiednią normę, w tym przypadku JIS.

Specyfikacja tytanu: Wyszukaj Japońskiego Gatunki stali TAF 6400

Po kliknięciu na materiał z listy wyników, pojawi się lista podgrup. W bazie Total Materia, pojęcie "podgrupy" odnosi się do specyfikacji, która definiuje właściwości gatunku aluminium, w tym przypadku jest tylko jedna specyfikacja JIS H 4657. Należy pamiętać, że właściwości zdefiniowane według różnych specyfikacji mogą mieć różne znacznie.

Specyfikacja tytanu: Lista specyfikacji, które określają właściwości Japońskiego gatunku tytanu TAF 6400

Skład, odpowiedniki i właściwości gatunku tytanu TAF 6400 mogą być pokazane poprzez kliknięcie na odpowiedni linki. Zobacz przykłady poniżej.

Specyfikacja tytanu: odpowiedniki gatunku tytanu TAF 6400
Specyfikacja tytanu: skład chemiczny gatunku tytanu TAF 6400
Specyfikacja tytanu: własności mechaniczne gatunku tytanu TAF 6400