Gatunki Tytanu

Polaczenie wysokiej wytrzymalosci do wspólczynnika masy, doskonale wlasciwosci mechaniczne i odpornosc na korozje sprawia, ze ??gatunki tytanu sa najlepszym wybieranym materialem do wielu krytycznych aplikacji.

Poniewaz alotropowa zachowanie stopów tytanu umozliwia róznorodne zmiany w mikrostrukturze przez zmiany w obróce termomechanicznej, szeroki zakres ich wlasciwosci i zastosowan moze byc podawany z minimalna liczba gatunków tytanu. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do stopów tytanu z dwufazowa a + ß struktura krystaliczna.

Najczesciej uzywane klasy tytanu stop Ti-6Al-4V alfa-beta. Ten stop tytanu jest dobrze zrozumiany, a takze jest bardzo tolerancyjny w roznych wariantach produkcyjnych , mimo jego stosunkowo slabej charakterystyki ksztaltowania i formowania w temperaturze pokojowej, w porównaniu do stali czy aluminium. Gatunek tytanu Ti-6Al-4V, który ma ograniczony wymiar hartownosci, najczesciej stosowany jest w stanie odprezonym.

Technicznie czyste gatunki tytanu 1, 2, 3 i 4 sa dostepne w pretach i kesach. Nastepujace gatunki tytanu sa równiez powszechnie dostepne w postaci pretów i walków: Ti-6Al-4V (klasy 5 i 24), Ti-5AL-2.5Sn (klasa 6), Ti-0.2Pd (klasy 7 i 11), Ti-3al-8V-6CR-4Zr-4Mo (znany równiez jako beta-C), Ti-6Al-2SN-4Zr-2Mo, Ti-8AL-1Mo-1V, Ti-6Al-6V-2SN, Ti-10V-2Fe-3al (TIMETAL 10.2.3), Ti-4AL-4Mo-2SN (IMI 550), Ti-4AL-4Mo-4Sn-0.5Si-0.1C (IMI 551), Ti-15Mo (IMI 205) i TIMETAL 100.

Stopy tytanu sa dostepne w postaci odlewów obejmujac technicznie czyste rodzaje tytanu 2, 3, 4, Ti-6Al-4V (klasy 5 i 24), Ti-0.2Pd (klasa 7), Ti-5AL-2.5Sn (klasa 6), Ti -15V-3Cr-3SN-3al (TIMETAL 15,3), TIMETAL 1100 i Ti-5.8Al-4Sn-3.5Zr-0.7Nb (IMI 834).

Poprzez aplikacje, stopy tytanu mozna podzielic na trzy glówne grupy: odporne na korozje, o wysokiej wytrzymalosci oraz o wysokim stopniu temperatury. Trzy typy strukturalne stopów tytanu sa nastepujace stopy alfa, stopy alfa-beta oraz stopy typu beta (i prawie typu beta).Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Gatunki tytanu w Total Materia

Total Materia zawiera specyfikację własności dla ponad 4.500 stopów tytanu wzdłuż innych 350.000 stopów metalu z całego świata. Ich skład chemiczny, właściwości mechaniczne i fizyczne, odpowiedniki i inne są łatwo i chętnie oglądane.

Znalezienie gatunku tytanu i jego specyfikacji w bazie danych jest bardzo proste i zajmuje kilka sekund. Np. spójrzmy na właściwości Japońskiego tytanu gatunku TAF 6400.

Wystarczy skorzystać z Szybkiego Wyszukiwania na stronie głównej, wprowadzić oznaczenie, wybrać tytan z grupy stopów, następnie z listy odpowiednią normę, w tym przypadku Japońską JIS.

Gatunki tytanu: Wyszukaj Japońskiego gatunki tytanu TAF 6400

Po kliknięciu na materiał z listy wyników, pojawi się lista podgrup. W bazie Total Materia pojęcie "podgrupy" odnosi się do specyfikacji która definiuje właściwości gatunku tytanu, w tym przypadku jest tylko jedna specyfikacja JIS H 4657. Należy pamiętać, że właściwości zdefiniowane według różnych specyfikacji mogą mieć różne znacznie.

Gatunki tytanu: Lista specyfikacji, które określają właściwości Japońskiego gatunku tytanu TAF 6400

Skład, odpowiedniki i właściwości gatunku tytanu TAF 6400 mogą być pokazane poprzez kliknięcie na odpowiedni linki. Zobacz przykłady poniżej.

Gatunki tytanu: odpowiedniki gatunku tytanu TAF 6400
Gatunki tytanu: skład chemiczny gatunku tytanu TAF 6400
Gatunki tytanu: własności mechaniczne gatunku tytanu TAF 6400
Gatunki tytanu: własności fizyczne tytanu TAF 6400