Standardy Miedzi

Standardy miedzi definiszą poszczególne właściwości miedzi i jej stopów. Stosowanie norm jest niezbędne w prawidłowej definicji rodzaju, formy i stanu stopu; co więcej, normy miedzi tworzą wspólny język pomiędzy producentami, handlowcami i użytkownikami ich stopów.

Globalizacja rynku metali i przemysłu wytwórczego dodatkowo zwiększa znaczenie możliwości porównia europejskich, amerykańskich, japońskich i innych standardów.

Europejskie standardy miedzi są zjednoczone poprzez system opracowany przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN). System ten wykorzystuje oznaczenie alfa-numeryczne sześciocyfrowe. Pierwsza litera "C" oznacza stop miedzi. Druga litera wskazuje na postać produktu czyli: B - wlewki do ponownego topienia do produkcji wyrobów odlewanych, C - wyroby odlewane, F - materiały wypełniające do lutowania i spawania, M - stopy, R - rafinowany nieobrobiony plastycznie, miedzi, S -złom, W - produkty kute i X - niestandardowe materiały. Trzy liczby są używane do identyfikacji materiału, a końcowe litery służą do identyfikacji klasyfikacji poszczególnych grup materiałów miedzi i zwiększają wydajność systemu znaczeń.

W Ameryce Północnej, standardy dla stopów miedzi są zjednoczone poprzez Jednolity System Numeracji ( Unified Numbering System UNS), który jest zarządzany wspólnie przez Amerykańskie Stowarzyszenie Badań i Materiałów (American Society for Testing and Materials ASTM) i Society of Automotive Engineers (SAE). W systemie UNS, miedź i stopy miedzi są oznaczone numerami pięcio cyfrowymi poprzedzonych literą "C". Oznaczenia są ich na pięciocyfrowym kodzie i zastępują starszy system trzycyfrowy opracowany przez amerykański przemysł miedzi i mosiądzu.

Starszy system był administrowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Miedzi (Copper Development Association CDA), i w wielu dokumentach stopy miedzi nadal są identyfikowane przez ich system numerów. Oznaczenia UNS są po prostu rozszerzeniem dwucyfrowych numerów CDA, aby pomieścić nowe kompozycje. Na przykład free-cutting brass, znany w CDA jako stop nr 360, stał się UNS stopem C36000. Oznaczenia UNS zostały włączone w najbardziej istotne normy miedzi takie jak ASTM, ASME, i SAE.

W systemie UNS, numery od C10000 do C79999 oznaczają stopy kute, a oznaczenia aluminiowe odlewane są w zakresie od C80000 do C99999. W ramach tych dwóch kategorii, kompozycje są pogrupowane w różnych rodzinach stopów miedzi, w tym sześć głównych grup: miedzi, wysokiej jakości stopy, mosiądze, brązy, copper nickels, and nickel silvers. Stopy nie należące do jednego z tych sześciu grup są klasyfikowane jako "inne stopami cynku z miedzią", kute lub "kompozycje stopów specjalnych" i kompozycje odlewane.

Japońskie standardy miedzi JIS są oparte przede wszystkim o normy ISO. Specyfikacje zaczynają się od prefiksu JIS, a następnie litery C dla kutej miedzi i stopów miedzi i czterech cyfr, które odnoszą się do pierwiastków stopowych, które zostały dodane. Przykłady: JIS C1020, który zawiera 99,9% Cu, JIS C2720, który jest Cu-Zn (mosiądz), JIS C5191 jest Cu-Sn-P (brąz fosforowy), JIS C3601 jest Cu-Zn-Pb (ołów stopowy mosiądzu) JIS C6801 jest Cu-Zn-Al (mosiądz), JIS C 4430, mosiądz Cu-Zn-Sn itp.Total Materia daje dostep do ogólnoswiatowych wlasciwosci metali zintegrowanych w jedna baze danych z mozliwoscia ich wyszukiwania. Szybki i latwy dostep do wlasciwosci mechanicznych, skladu chemicznego, tabel porównawczych, oraz oferuje swoim uzytkownikom niespotykane bogactwo informacji. Kliknij na ponizszy przycisk aby dowiedziec sie wiecej z wersji testowej bazy danych Total Materia

Światowe standardy miedzi i ekwiwalenty w jednym miejscu: Total Materia

Dzięki Total Materia, znalezienie informacji o standardowej specyfikacji miedzi, aktualnego stanu i określonie materiałów jest możliwe za jednym kliknięciem.

Przez wybranie Development Organization Standardowy (SDO) i / lub wpisując numer standardowy lub nawet słowa kluczowego, otrzymasz natychmiastowe rezultaty z wielojęzycznej bazy danych z ponad 52.000 norm. Na przykład, aby znaleźć normy ISO związane z miedzią, można po prostu wpisać w Zaawansownym Wyszukiwaniu miedź po angielsku (copper) w polu Norma Okreslająca i wybrać ISO z listy Kraj/Norm.

Normy miedzi: przykład poszukiwania norm ISO dla miedzi

Lista wyników składa się z setek norm ISO, które obejmują słowo miedź w opisie; większość z nich definiuje stopy miedzi i ich właściwości. Inne z nich opisują inne aspekty, takie jak określanie innych stopów miedzi oraz metod analitycznych. Informacja dla każdego standardu obejmuje: standardowy opis, rok ostatniego wydania, stan aktualny (ważnosć, zmiany itd.) i link do materiałów określonych w niniejszym standardzie.

Klikając na link można uzyskać listę materiałów określonych przez dany standard.

Normy miedzi: przykład poszukiwania norm ISO dla miedzi

Z listy materiałów, można przeglądać szczegółowe właściwości i znaleźć zamiennik dla każdego materiału.

Standardy miedzi: przykład dla materiału zdefiniowanego przez standard ISO 5755-2