Standardy mědi

Standardy mědi definují specifické vlastnosti mědi a měděných slitin měděných slitin. Použití standardů je nezbytné pro správnou definici typu, tvaru a stavu slitiny; kromě toho, normy mědi tvoří společný jazyk mezi producenty, obchodníky a uživateli slitin mědi.

Globalizace kovů a zpracovatelského průmyslu dále zvyšuje význam schopnosti porovnat evropské, americké, japonské a další globální standardy mědi.

Evropské normy mědi jsou sjednoceny prostřednictvím systému vyvinutého Comité Européen de Normalisation (CEN). Tento systém používá 6- místné alfanumerické označení. První písmeno je C, které indikuje slitinu mědi. Druhé písmeno indikuje produktovou formu B- ingot pro přetavování k výrobě odlitků, M- předslitina, R- rafinovaná surová měď, S-šrot, W- tvářené výrobky a X- nestandardní materiály. Tři čísla jsou pak použity k identifikaci materiálu, a poslední písmeno se používá k identifikaci klasifikaci jednotlivých měděných materiálových skupin a zvětšuje kapacitu systému označování.

V severní Americe, jsou normy pro slitiny mědi sjednoceny prostřednictvím systému Unified číslování (UNS), který je spravován Americkou společností pro zkoušení a materiály (ASTM) společně se Society of Automotive Engineers (SAE). V rámci systému UNS, mědi a měděné slitiny jsou označeny pěti-místným číselem, kterému předchází písmeno "C". Pětimístné kódy nahrazují starší trojmístný systém vyvinutý U.S. průmyslem mědi a mosazi.

Starší systém byl spravován Copper Development Association (CDA), a v mnoha dokumentech jsou slitiny mědi stále identifikovány jejich "CDA čísly". Označení UNS jsou prostě dvoumístná čísla rozšíření CDA čísly a přizpůsobená novým skladbám. Například, neřezané mosazi, byly kdysi známé jako CDA slitiny No.360, a z toho vzniklo UNS C36000. UNS označení byla začleněna do nejdůležitějších měděných norem, ASTM, ASME, a SAE.

V systému UNS čísla od C10000 přes C79999 označujou tvářené slitiny, zatímco lité slitiny se pohybují od C80000 přes C99999. V rámci těchto dvou kategorií, prostředky jsou rozděleny do různých druhů měděných slitin, které zahrnují 6 velkých skupin: mědi, vysokoslitinové mědi, mosaze, bronzy, měděné nikly a niklové stříbro. Slitiny nespadající do jedné z těchto šesti skupin, jsou klasifikovány jako "ostatní slitiny měď-zinek", tvářené směsi nebo "speciální slitiny", a lité směsi.

Japonské standardy mědi jsou primárně založené na ISO standardech. Specifikace začíná s prefixem JIS, následuje slovo C pro tepané mědi a slitiny mědi a čtyřmístné číslo, které se vztahuje k dodaným slitinovým prvkům. Příklady: JIS C1020 obsahuje 99,9% mědi, JIS C2720 -Cu-Zn (mosaz), JJIS C5191 je Cu-Sn-P (fosfor bronz),JIS C3601 je Cu-Zn-Pb, JIS C6801 je Cu-Zn-Al, JIS C 4430 je Cu-Zn-Sn.Total Materia databáze přináší globální vlastnosti a je spojena do jedné databáze umožňující vyhledávání. Rychlý a snadný přístup k mechanickým vlastnostem, chemickému složení, mezinárodním tabulkám pro vzájemné odkazy poskytuje uživatelům nebývalé množství informací. Klikněte na níže uvedené tlačítko a vyzkoušejte si databázi Total Materia.

Světové standardy mědi a ekvivalenty na jednom místě: Total Materia

S Total Materia máte informace o standardech, specifikacích, jejich aktuálních stavech a materiálech na dosah ruky.

Jednoduchým výběrem Standard Development Organization (SDO) a / nebo zadáním čísla standardu, nebo dokonce klíčového slova, obdržíte okamžité výsledky z vícejazyčné databáze s více než 52.000 standardy. Např.: chcete-li najít normy související s mědí ISO, můžete jednoduše zadat měď do pole popis standardu a vybrat ISO z místní nabídky.

Normy mědi: příklad hledání ISO norem mědi

Výsledný seznam čítá sto norem ISO, které obsahují slovo měd v popisu; většina z nich definuje měděné slitiny a jejich vlastnosti. Popisovány jsou další aspekty, jako je například stanovení mědi ve slitinách a analytické metody. Informace o normě zahrnují: popis normy, rok posledního vydání, aktuální status (platný, nahrazený atd.) hot link k materiálům definovaných v této normě.

Pouhým kliknutím na odkaz materiálu, si můžete prohlédnout seznam kovových materiálů definovaných vybranou normou.

Normy mědi: příklad seznamu ISO norem mědi

Ze seznamu materiálů, si můžete prohlédnout detailní vlastnosti a ekvivalenty každého materiálu.

Normy mědi: příklad materiálu definovaného ISO normou mědi 1336