Metal Standartları

Metal standartları,metal üreticileri ve kullanıcıları arasında anlaşılma ve iletişimi arttırmaya yaradığı gibi içerdiği işlemciler,üreticiler ve ticari dağıtıcılar ve böylece metal endüstrisi için üretim imkanı sağlar.

Üreticiler, servisler ve işlemciler için isteğe bağlı olarak yapılan belgeler standartları biraraya getirmiştir. Standartlar, ürünler ve servislerinin birarada uyumlu ve benzer olmasına yardımcı olur.

Metaller için standart bilgileri

  • Metal malzemeleri ve alaşımları için adlandırma sistemi
  • İlgili basit boyutlar, boyutların toleransları ve şekil toleransları, genellikle uygun boyut standartları direkt referans alınır.
  • Denetleme ve test etmenin amacı; örnek alma, deney örneği hazırlama ve spesifik özelliklerin gerçekleşebilmesi için deney methodlarında çoğu kez deney standartlarının kullanılması sağlanmıştır.
  • Ürünlerin işaretlenmesi.
Metal standartları Standart Geliştirme Organizasyonları(SDOs) tarafından oluşturulmıştur. Sıklıkla kullanılan standartlar metal malzemelerini içermektedir.

  • EN(Euronorm), tarafından çelik ve metal standartları Avrupa ülkelerinde harmonize edilmiştir. Bununla birlikte tüm Avrupa ülkelerinde ''demode olmuş'' etkin bir şekilde kullanılan ulusal sistemler mevcuttur, örnekse Alman DIN, İngiliz BS, Fransız AFNOR ve İtalyan UNI birlikte kullanılmakta olup pekçok döküman ve belge bulunmaktadır.
  • AISI(Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsünün kısaltılması) geleneksel olarak USA ve dışında kullanılır. Bununla beraber güncel olmayan kısa içerikler ASTM standartları SAE ve diğer standartlarla yer değiştirir.
  • Japon JIS çelik standartları, Asya ve Pasifik bölgesinde geniş bir alanda kullanılmaktadır. JIS çelik belirlemeleri diğer ulusal sistemlerde temel olarak kullanılmaktadır. Örnekse; Kore, Çin, ve Tayvan standartları.

Resmi metal standartlarının yanı sıra pek çok üretici ve tedarikçinin kendi belirlemiş olduğu özellikler ve ticari adlandırmalar malzeme adlandırması için mevcuttur. Yıllar sonra bazı adlandırmalar geniş bir alana yayılarak ''ortak'' veya ''ticari'' adını alırlar. ''Ortak'' adlandırmalar standartlar olmayıp uygulamalarının teknik belge olarak değerlendirilmesinden kaçınılmalıdır.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Bir alandaki uluslar arası metal standartları ve eşdeğerlikleri : Total Materia

Total Materia ile şu anki mevcut durumda metal standartlarının belirlenmesi ve tanımlanması yalnızca bir tık uzağınızda.

Standart Geliştirme Organizasyonu (SDO) kolaylıkla seçin ve/veya standart numarasını girdiğinizde 52,000 üzerinde çoklu dil veritabanı sayesinde hemen sonucu alacaksınız.

Sonuçlar listesi 1800 üzerinde ASTM metal standartlarını içermektedir. İçerdiği bilgiler:Standart tanımı, son basım tarihi, şuan ki durumu(geçerliliği, yerdeğiştirmesi vs) ve bu standarta bağlı olarak malzeme tanımına ait bağlantı.

Metal standartları: ASTM metal standartlarının aranmasıyla ilgili örnek

Malzemenin bağlantısına tıkladığınızda, seçilmiş olan standartla ilgili olarak metal malzemelerinin listesini göreceksiniz.

Metal Standartları: ASTM metal standartları listesinin örneği

Malzemeler listesinden, her bir malzemenin eşdeğerliklerine ve detay özelliklerine göz atabilirsiniz.

Metal Standartları:ASTM standartı A148 göre tanımlanmış malzeme örneği