Metal Tanımları

Pek çok farklı demir ve demirsiz metaller ve onların alaşımları vardır.Bu yüzden metal tanımlarını sıradan bir yolla yapısını oluşturmak kolay değildir.

Standartlarla tanımlanmış metal belirlemeleri; metal ürünleri, iletim durumları ve metalin kendi özelliklerinin biraraya gelmesiyle oluşmuştur.

Dünya üzerindeki pek çok demirli ve demirsiz malzemeler kimyasal bileşim veya mekanik özelliklerine bazende teslimat şartlarına, yassı ürünler ve çubuk ve boruların cinslerine göre gruplandırılır. Metal belirlemeleri, karmaşık belgeler arasından sıkıştırılarak yalnızca bir satırlık metine yerleştirmek mümkün değildir.

Birleşik Devletlerde; ASTM in yayımlamış olduğu belirlemeler geniş bir alana yayılmıştır. Bu belirlemeler üreticiler, fabrikatörler, kullanıcılar ve metal ürünleri kullanıcıları tarafından ortak bir kararla belirlenmektedir.

ASTM tarafından belirlenmiş standartlar Amerikan Makine Mühendisleri Topluluğu (ASME) kararlarıyla uyumlu olup herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç duymaz. ASME, ASTM tanımlarını kullanırken, tanımın önüne S harfini getirir. Örneğin; ASME SA 249 malzemesi ile ASTM A 249 malzemesi aynıdır. Bununla beraber SAE, ASTM tanımlarında çubuklar, teller ve diğer ürünlerin özelliklerini tanımlar.

Euronorm (kısaltması EN) , tarafından çelik ve metal standartları Avrupa ülkelerinde harmonize edilmiştir. Bununla birlikte tüm Avrupa ülkelerinde ''demode olmuş'' etkin bir şekilde kullanılan ulusal sistemler mevcuttur, örnekse Alman DIN, İngiliz BS, Fransız AFNOR ve İtalyan UNI birlikte kullanılmakta olup pekçok döküman ve belge bulunmaktadır.

Japon JIS çelik standartları, Asya ve Pasifik bölgesinde geniş bir alanda kullanılmaktadır. JIS çelik belirlemeleri diğer ulusal sistemlerde temel olarak kullanılmaktadır. Örnekse; Kore, Çin, ve Tayvan standartları.

Diğer geniş bir alanda kullanılan metal belirlemesi ise Uluslar arası Standart Organizasyonu (ISO) olup bununla beraber Rus GOST belirlemeleri Bağımsız Devletler İletişimi tarafından kullanılmaktadır.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Total Materia de Metal Tanımları

Total Materia veritabanı dünya üzerindeki 350,000 üzerinde çelik türünü içermektedir. Onların kimyasal bileşimleri, mekanik ve fiziksel özellikleri, çapraz-referansları ve daha fazlası yalnızca bir tık uzağınızda.

Veritabanından çelik türünü bulmak çok kolay ve yalnızca saniyelerinizi alır. Örneğin; USA/SAE standartındaki Si-Mo Ductile Grade B çelik türünün özelliklerine göz atalım.

Abone Ana Sayfasındaki Hızlı Arama yı basitçe kullanarak malzeme adlandırmasını girin ve standartlar listesinden SAE yi seçin.

Çelik Türleri: Search for the USA/SAE steel grade Si-Mo Ductile Grade B

Sonuç listesinden malzemeyi tıkladıktan sonra , altgrupkarın listesini göreceksiniz. Total Materiade ''altgruplar'' terimi tanımlı çelik türünün belirlenmesinde kullanılır; bu alanda SAE J 2515 tanımı seçilir. Farklı standartlar için farklı belirlemelerin özelliklerini göreceğinizden not alın.

Çelik Türleri: Si-Mo Ductile Grade B çelik türünün belirlenmiş tanımlı özelliklerinin listelenmesi

Si-Mo Ductile Grade B çelik türünün bileşimi, çapraz-referansları ve özelliklerini bağlantıya tıkladığınızda gözatabilirsiniz. Aşağıdaki örneğe bakın.

Çelik Türleri: Search for the USA/SAE steel grade Si-Mo Ductile Grade B
Çelik Türleri: Si-Mo Ductile Grade B çelik türünün kimyasal bileşimi
Çelik Türleri: Si-Mo Ductile Grade B çelik türünün çapraz-referans tablosu
Çelik Türleri: Si-Mo Ductile Grade B çelik türünün mekanik özellikleri
Çelik Türleri: Si-Mo Ductile Grade B çelik türünün fiziksel özellikleri
Çelik türleri: Yüksek sıcaklıktaki Si-Mo Ductile Grade B çelik türünün özellikleri