خواص مس

مس و آلیاژهای مس یکی از مهمترین مواد مهندسی موجود در طبیعت هستند.

ترکیبی از خواص مس از قبیل استحکام، هدایت اکتریکی و گرمایی، مقاومت به خوردگی، قابلیت ماشین کاری و انعطاف پذیری مس را برای استفاده بسیار گسترده در صنایع مناسب کرده است.

این خواص مس می تواند با تغییر در ترکیب شیمیایی و روش ساخت گسترده تر نیز گردد.

  • هدایت الکتریکی: مس در بین فلزات مهندسی بالاترین هدایت الکتریکی را دارد. نقره یا دیگر عناصر می تواند به مس اضافه شود تا استحکام افزایش یابد بدون آنکه در هادی الکتریسیته بودن آن خللی وارد شود.
  • هدایت گرمایی: این خاصیت شبیه خاصیت هدایت الکتریکی است. آلیاژهای مس می تواند برای این خاصیت به کار رود زمانی که مقاومت به خوردگی خوب جبران کاهش میزان هدایت الکتریکی را بکند.
  • رنگ و ظاهر: بسیاری از آلیاژهای مس رنگ منحصر به فردی دارند که می تواند با تغییر آب و هوا تغییر یابد. برای بیشتر آلیاژهای مس، ایجاد و حفظ سطح استاندارد در شرایط خوردگی شدید آسان است. بسیاری از آلیاژهای مس هم به صورت خام و هم به صورت دارای پوشش روی سطح کاربرد های دکوری دارند. این آلیاژهای رنگ منحصر به فردی دارند از صورتی پررنگ تا زرد طلایی و برنزی تیره در شرایط خاص آب و هوایی. قرار گرفتن در معرض هوا می تواند رنگ سبز یا برنزی ایجاد کند.
  • مقاومت به خوردگی: همه آلیاژهای مس در مقابل آب و بخار مقاومت به خوردگی دارند. در بسیاری از مناطق روستایی، محیط های دریایی و فضاهای صنعتی، آلیاژهای مس به دلیل مقاومت به خوردگیشان کاربرد دارند. مس و آلیاژهای مس همچنین در برابر محلول های نمکی، خاک ها، کانی های غیر اکسیدی، اسیدهای ارگانیک و سود سوزآور مقاوم است. مس و آلیاژهای آن در برابر بیشتر آمونیاک ها، هالوژن ها، سولفید ها، محلول های حاوی یون های آمونیوم و اسید های اکسید کننده مانند اسید نیتریک مقاومت زیادی ندارد. آلیاژهای مس همچنین در برابر اسید های غیر ارگانیک مقاومت کمی دارد. مقاومت به خوردگی آلیاژهای مس از تشکیل لایه چسبنده ای بر روی سطح نشأت می گیرد. این لایه چسبنده حاصل خوردگی اولیه سطح است که سطح مس را از خوردگی بیشتر محافظت می کند.
  • انعطاف پذیری می تواند با آنیل کردن بازیابی شود: این بازیابی می تواند با آنیل مخصوص صورت گیرد و یا به طور اتفاقی در حین جوشکاری یا لحیم کاری با ایجاد حرارت صورت پذیرد.
  • سخت کاری/ استحکام بخشی: چهار روش برای استحکام بخشی مس و آلیاژهای آن وجود دارد، کرنش سختی، استحکام بخشی به روش محلول جامد، رسوب سختی و استحکام بخشی به روش پخش فازهای سخت، راه های استحکام بخشی به مس هستند. راه پنجم تجزیه اسپینودال است که علی رغم استفاده گسترده در صنعت، تنها بر روی آلیاژهای مشخصی از مس-نیکل-قلع قابل اجرا است.


ا استفاده از کلید فلزات Total Materia می توان به راحتی به خواص مکانیکی، ترکیب شیمیایی، آلیاژهای معادل و اطلاعات ارزشمند بیشمار دیگری از فلزات دست یافت. برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راهنمای تصویری و یا استفاده آزمایشی از بانک اطلاعاتی لینک زیر را کلیک کنید.

Total Materia کلید مس در

شما می توانید به آسانی از بین بیش از نیم ملیون خواص موجود برای آلیاژهای مس بر اساس نام، کشور/استاندارد، نوع، شماره استاندارد، ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی و یا ترکیبی از خواص فوق الذکر به جستجو بپردازید. برای مثال به یک آلیاژ آمریکایی مس نگاهی می اندازیم. این آلیاژ باید حداقل 8% آلومینیوم و 4% نیکل داشته باشد و برای کاربرد در صنایع خودروسازی باید بیش از 500 مگاپاسکال استحکام کششی داشته باشد.

بر روی جستجوی پیشرفته در صفحه اصلی کلیک کنید، سپس از گروه مواد مس را برگزینید، از لیست کشور/استاندارد USA/ASTM را انتخاب کنید و خواص مورد نیاز و یا عناصر آلیاژی را وارد نمایید.

کلید مس: مثالی از جستجوی همزمان خواص مکانیکی و ترکیب شیمیایی مس

صفحه نتایج جستجو ظاهر می شود، بر روی آلیاژ مس از لیست کلیک کنید تا خواص آن را ببینید. در این مورد، گزینه دوم انتخاب می شود. مس گرید B 150 C63000

کلید مس: لیست نتایج جستجوی خواص مس

بعد از کلیک کردن روی لیست نتایج، لیست دیگری شامل Subgroup ها در بخش کلید مس نرم افزار کلید فلزات Total Materia ظاهر می شود. واژه Subgroup در این کلید فولاد به Specification هایی اطلاق می شود که خواص گرید مس را تعریف کرده است. در این مورد تنها یک Specification موجود است B150. توجه داشته باشید خواص تعریف شده در Specification های مختلف می توانند با یکدیگر بسیار متفاوت باشند.

کلید مس: مشخصه هایی که خواص مس  ASTM B 150 C63000 را تعریف کرده است

خواص مس در بخش کلید مس نرم افزار Total Materia شامل ترکیب شیمیایی، آلیاژهای معادل، خواص مکانیکی، خواص فیزیکی و... است. بر روی مثال کلیک کنید.

کلید مس: ترکیب شیمیایی مس گرید B 150 C63000
کلید مس: آلیاژهای معادل مس گرید B 150 C63000
کلید مس: خواص مکانیکی آلیاژ مس گرید B 150 C63000
کلید مس: خواص دمای بالای آلیاژ مس گرید B 150 C63000