خواص فولاد

به خاطر خواص مواد، فولاد مهمترین ماده ساختمانی و مهندسی در جهان است.

مهمترین خواص فولاد، شکل پذیری و دوام بالا، استحکام تسلیم و استحکام کششی بالا و هدایت گرمایی خوب آن است. علاوه بر این خواص فولادهای ضد زنگ (استنلس استیل) دارای خواص ضد خوردگی است.

وقتی موادی برای استفاده مهندسی انتخاب می شود، مهندسان باید از شرایط بازگزاری و کاری قطعه ساخته شده اطلاعات داشته باشند. دانستن و کنترل خواص مواد در این خصوص ضروری است. خواص مکانیکی مواد که برخاسته از ترکیب شیمیایی، عملیات حرارتی و پروسه ساخت است می بایست به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

آلیاژها و عملیات حرارتی که در ساخت آنها مورد استفاده قرار می گیرند می توانند خواص متفاوتی در آلیاژها ایجاد کنند. لذا تست های نهایی جهت مشخص نمودن خواص نهایی آلیاژها و اطمینان از انطباق آنها با استاندارد ها ضروری است.

برای فولاد ها راههای متعددی جهت اندازه گیری خواص وجود دارد. برای مثال استحکام کششی، انعطاف پذیری و سفتی از راه تست استحکام کششی قابل اندازه گیری است. چقرمگی از راه تست ضربه اندازه گیری می شود و سختی توسط اندازه گیری مقاومت به نفوذ فرورونده سخت اندازه گیری می شود.

تست کشش آزمونی جهت مشخص کردن عکس العمل فولاد به اعمال نیرو است. جواب ها توسط بیان ارتباط تنش با کرنش بیان می شود. با اندازه گیری نسبت تنش با کرنش می توان الاستیسیته مواد را نیز اندازه گرفت. نسبت تنش با کرنش در محدوده الاستیک فلزات مدول یانگ گفته می شود.مدول الاستیک فولادها در رنج 190-210 گیگاپاسکال است که این عدد حدوداً سه برابر مدول الاستیک آلومینیوم است.

خواص فیزیکی فولادها همانگونه که از نامش پیداست با فیزیک مواد ارتباط دارد. از قبیل چگالی، هدایت گرمایی، مدول الاستیک و ضریب پواسون و غیره. برخی اعداد کلی برای خواص فیزیکی فولاد ها به شرح زیر است:

  • density ρ = 7.7 ÷ 8.1 [kg/dm3]
  • elastic modulus E=190÷210 [GPa]
  • Poisson’s ratio ν = 0.27 ÷ 0.30
  • Thermal conductivity κ = 11.2 ÷ 48.3 [W/mK]
  • Thermal expansion α = 9 ÷27 [10-6 / K]


ا استفاده از کلید فلزات Total Materia می توان به راحتی به خواص مکانیکی، ترکیب شیمیایی، آلیاژهای معادل و اطلاعات ارزشمند بیشمار دیگری از فلزات دست یافت. برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راهنمای تصویری و یا استفاده آزمایشی از بانک اطلاعاتی لینک زیر را کلیک کنید.

Total Materia جستجو بر اساس خواص فولادها با کلید فولاد

شما می توانید آسان و به سرعت به بیش از 15,000,000 خواص از قبیل طبقه بندی، استاندارد ها، نوع، شماره استاندارد، ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی و یا ترکیبی از آنها برای فولاد ها و فولادهای زنگ نزن دست پیدا کنید. برای مثال، اجازه دهید به یک فولاد زنگ نزن آلمانی و خواص آن نگاهی بیندازیم. این فولاد باید دارای ترکیب شیمیایی Cr > 10%, Ni and V > 0.2%، استحکام کششی بالاتر از 650 مگاپاسکال، استحکام ضربه بیش از 30 ژول باشد. همچنین این آلیاژ باید برای کاربرد در دمای بالا مناسب باشد.

بر روی جستجوی پیشرفته در پنجره اصلی کلیک کنید. سپس از بخش کشور/استاندارد Germany/Din را انتخاب نمایید. Stainless Steel را در لیست گروه مواد انتخاب نمایید، بخش خواص در دمای بالا را تیک بزنید و خواص مورد نیاز و عناصر آلیاژی را انتخاب نمایید. با این روش می توانید ترکیبی از خواص را برای فولاد ضدزنگ مشاهده نمایید.

Steel properties: Example of combined steel properties search by composition, mechanical and high temperature properties

خواص فولاد: مثالی از خواص ترکیبی فولاد با جستجوی ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی و خواص دمای بالا

Steel properties: Result list of the steel properties search

بعد از کلیک کردن روی مواد، لیستی از زیر گروه ها ظاهر می شوند. در کلید فولاد Total Materia واژه زیر گروه به مشخصات استانداردی که خواص فولاد را تعریف کرده است. در این حالت مشخصات DIN 17175 را انتخاب می کنیم. توجه داشته باشید خواص مواد تعریف شده بر اساس استانداردهای مختلف می تواند تفاوت های آشکاری با یکدیگر داشته باشند.

خواص فولاد: مثالی از خواص فولاد آلمانی 1.4922

خواص فولاد در بانک اطلاعاتی کلید فولاد Total Materia شامل ترکیب شیمیایی، آلیاژهای معادل، خواص مکانیکی، خواص فیزیکی و همچنین خواص خزش و خستگی است. بر روی مثال های زیر کلیک کنید تا آنها را بزرگ ببینید.

خواص فولاد: ترکیب شیمیایی آلیاژ 1.4922 بر روی عکس کلیک کنید تا بزرگ شود.
خواص فولاد: جدول آلیاژهای معادل برای فولاد 1.4922
خواص فولاد: خواص مکانیکی فولاد 1.4922