Az acél vasból és más elemekbol áll, mint pl. karbon, mangán, foszfor, kén, nikkel, króm stb.
Az acélok összetétel-beli különbségei miatt létezik ennyire sok különféle acélminoség és jellemzo.
A acél alap alkotóeleme a vas. Ha egy nem-fémes elemet, karbont max. 2,1%-ban adunk hozzá, akkor kapjuk az acélként ismert ötvözetet.
Minden elem, amellyel az acélt ötvözzük, befolyásolja annak tulajdonságait és megmunkálhatóságát. Az acélok összetétel-beli különbségei miatt létezik ennyire sok különféle acélminoség és jellemzo. Például a megfelelo acél-összetétel megnövelt szilárdságot és/vagy szívósságot eredményez, valamint lehetoséget teremt az acél költséghatékony és egyértelmu hokezelésére is.
Az ötvözo elemeken kívül az acélban szinte mindig találhatóak kis mennyiségben szennyezok, amelyek az acélgyártáshoz szükséges nyersanyagokból, pl. a fémhulladékokból vagy olvadt fémbol származnak. A szennyezoanyagok mennyiségét általában igyekeznek annyira alacsonyan tartani, hogy azok jelenléte ne befolyásolja károsan az acél tulajdonságait.
A Total Materia integrált és keresheto adatbázisban fogja össze a fémes anyagokra vonatkozó szabványokat, acélminoségeket és tulajdonságokat. A felhasználók gyorsan és egyszeruen megismerhetik az anyagok mechanikai tulajdonságait, vegyi összetételét, egyezo vagy hasonló anyagminoségeket kereshetnek a kereszthivatkozási táblázatokban, és egyéb fontos anyagtulajdonságokat. Az alábbi hivatkozásokra kattintva ingyenesen kipróbálhatja a Total Materia adatbázis minden funkcióját vagy megtekintheti részletes bemutatóinkat a program muködésérol.