Titanyum Standartları

Titanyum alaşımlarını, değerlerini, kimyasal bileşenlerini ve mekanik özelliklerini tanımlamak için farklı sistemler bulunmaktadır.

Diğer metaller gibi, titanyum için en önemli standartlar, US ASTM ve SAE veya özellikle havacılık sanayii için AMS, Avrupa Euronorm'ları, ALMAN DIN, Japon JIS, uluslararası ISO, Çin GB ve Rusya GOST standartlarıdır.

Titanyum, çeşitli termomekanik proseslerde inanılmaz mikroyapısal değişikliklere ulaşabilmekte ve bu sebeple geniş aralıktaki özellikler ve uygulamalar nispeten daha dar bir titanyum sınıfılandırılması olarak sunulabilmektedir. Sonuç olarak, yaklaşık 50 ana titanyum sınıfı tanımlanmış ve kullanılmakta olsa da, piyasada hali hazırda yalnızca bir düzinesi mevcut bulunmaktadır.

US ASTM titanyum yaklaşık 40 ana titanyum sınıflandırmasını tanımakta ve 1'den 4'e kadar olan sınıflandırma piyasada saf olarak bulunmaktadır. ASTM kapsamındaki titanyum sınıfları ve diğer alaşımlar ISO titanyum standartları, Euronorm, GOST ve JIS standartlarını karşıladığı kadar, havacılık ve askeri spesifikasyonları (SAE-AMS MIL-T) karşılamak için üretilmektedir. Buna rağmen titanyum için mevcut olan bu standartlar arasında örtüşme olsa da, bu standartlar birbirinin yerine geçemez. Japonya Titanyum Topluluğu, titanyum standardına daha global bir yaklaşımda blunarak, birleşik sistemler ve spesifikasyonlar için tanımlamalar yapmıştır.

Ancak, titanyum standartları ile ilgili ana sorun, SDO tarafından tanımlanan standartların eksikliği değil, havacılık şirketleri tarafından sınırlı seri üretimler ile detaylandırılmış belirli özelliklerin bulunmasıdır. Her bir havacılık şirketi kendi üretim hattını içeren kendi spesifikasyonlarına sahiptir. Sonuç olarak, bir şirketteki üretim hattını diğer bir şirket izlemeyebilmektedir.

Bu durum küçük ölçekli üretimi doğurmuştur. Fazla üretilen ürünler depolanabilir ancak sadece verilen özellikleri kabul eden bir şirket tarafından kullanılabilir ve malzeme, büyük ihtimalle havacılık sektöründeki yüksek kalite kontrollerinden geçtikten sonra sanayideki uygulamalar için fazla kaliteli olacaktır. Benzer şekilde, büyük miktarlarda hurda olarak ayrılan malzeme, havacılık şirketleri tarafından istenilen detayandırılmış özellikler için dikkatli bir biçimde ayrılmalıdır.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Uluslararası titanyum standartları ve eşdeğerlerinin birarada olduğu tek yer: Total Materia

Total Materia sizlere, standart titanyum özellikleri ve malzemelerin anlık durumu hakkında bilgilere ulaşmanızı sağlamakta ve bunu tek bir tıklama ile size sunmaktadır.

Standart Geliştirme ve Destekleme İdaresi (SDO) standartarını seçerek ve standart numarasını veya ICS (Uluslararası Standart Sınıflandırması) numarasını yazarak, çok-dilli veritabanındaki 52,000 standarttan hızlı bir şekilde sonuç alabileceksiniz. İlişkili titanyum standartlarının sonuç listesini ayrıştırmak için,Çin titanyum standartları örneğinde gösterildiği gibi Tanım alanına sadece "titanium" yazınız.

Titanyum standartları : Titanyum odaklı Çin standartları arama örneği

Son basım yılı, anlık durumu ( geçerliliği, değişenleri vs.) ve belirlenen standart malzeme listesinin linkine ait tanımlanan standart listelerini, hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz (Total Materia Çin standartlarındaki kritik bilgilerin çevirilerini sağlamıştır).

Malzeme linkine tıklayarak, seçilen standarda göre tanımlanmış metal malzemelerin listesini görüntüleyebilirsiniz.

Titanyum Standartları: Çin titanyum standartları listesi örnekleri

Malzeme listesi seçeneğinden, her bir malzeme için detaylı özellikleri ve eşdeğer malzemeleri görüntüleyebilirsiniz.

Titanyum standartları: GB/T 3621 Çin titanyum standardına göre tanımlanan malzeme örnekleri