Alüminyum Özellikleri

Alüminymun ilgi çekici özellikleri arasında güzel görünümü, üretim kolaylığı, iyi bir korozyon dayanımı, düşük yoğunluk, yüksek ağırlık-dayanım oranı ve yüksek kopma dayanımı verileri bulunmaktadır.

Bu özelliklerine göre alüminyum, ticari ve askeri teçhizat uygulamalarında kullanılan, en ucuz ve yapısal olarak etkin malzemelerden biridir.

Hava ile temasında, alüminyum üzerinde bir alüminyum oksit tabakası formu oluşmaktadır. Bu tabaka korozyona karşı mükemmel bir dayanım göstermektedir. Asitler için epey bir dayanıma sahiptir fakat alkalilere karşı daha az dayanıklıdır.

Saf alüminyum yüksek bir çekme dayanımına sahip değildir. Ancak, magnezyum, silikon,bakır ve manganez gibi alaşımların eklenmesi, alüminyumun dayanım değerlerini arttırabilmekte ve belirli uygulamalara özel alaşım özellikleri üretmektedir.

Alüminyum ısıl iletimi oldukça iyidir, çelikten yaklaşık olarak 3 kat daha daha fazladır. Alüminyumu bu denli önemli yapan özellik; ısıl değiştiriciler gibi soğutma ve ısıtma işlemlerinde kullanılan önemli bir malzeme olmasıdır. Bunlara ek olarak toksik olmaması; yaygın olarak mutfak araç-gereçlerinde kullanılmasına yol açmıştır.

Alüminyum yoğunluk olarak, çeliğin veya bakır, yaklaşık üçte biri kadardır. Bu da alüminyumu piyasadaki en hafif malzemelerden biri yapmaktadır.

Bakırın yanısıra, alüminyumun elektriksel iletkenliği, iletken bir madde olarak kullanılması için yeterince yüksektir.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Total MateriaAlüminyum Özelliklerine Göre Arama

Veri tabanımızda bulunan yarım milyondan fazla alüminyum özelliklerine; ülke/standart, tip, standart numarası, kimyasal bileşim, mekanik özellikler, diğer özellikler ve bunların herhangi bir kombinasyonundaki kriterlere göre, kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Örneğin; dökülebilirlik için Si > 20%olan, Cu, Mg ve Ni elementlerinin 2%'den az ve çekme dayanımı 100 MPa olan alüminyum alaşımına bakalım.

Anasayfa'da İleri Seviyede Arama seçeneğine tıklayınız. Sonrasında Mazleme Grubu Listesi'nden Alüminyum seçeneğine tıklayıpi istenilen alüminyum ve alaşım özelliklerini giriniz.

Alüminyum Özellikleri : Örneğin; bileşim ve mekanik özelliklere göre birleştirilmiş alüminyum özellikleri araması. Resmi büyütmek için tıklayınız

Arama sonuçları ekranda gözükecektir. Sonrasında alüminyum alaşımı seçeneğine tıklayarak özelliklerini görüntüleyebilirsiniz. Bu durumda listedeki son sıra seçilmiş olacaktır - İngiliz alüminyum alaşımı LM 29.

Alüminyum özellikleri: Alüminyum özellikleri arama sonuçları listesi. Resmi büyütmek için tıklayınız

Sonuç listesinden malzeme seçeneğine tıkladıktan sonra, altgrup listesi gözükecektir. In Total Materia'de altgruplar alüminyum sınıflandırmasındaki spesifik özellikleri tanımlamaktadır, ki bu durumda sadece tek bir spefikifasyon gözükecektir; BS 1490.

Alüminyum özellikleri: Bu spesifikasyon İngiliz alüminyum standartlarına göre LM 29'u tanımlamaktadır. Resmi büyütmek için tıklayınız

Total Materia Database veritabanındaki alüminyum özellikleri bileşenler, çapraz-referans tabloları, mekanik özellikler, fiziksel özellikler ve daha fazlasını içermektedir. Verileri büyütmek için altındaki örneklere tıklayınız.

Alüminyum özellikleri: LM 29 alüminyumu kimyasal bileşenleri. Resmi büyütmek için tıklayınız
Alüminyum özellikleri : LM 29 alüminyumu için çapraz-referans tabloları. Resmi büyütmek için tıklayınız
Alüminyum özellikleri : LM 29 alümiyumu mekanik özellikleri. Resmi büyütmek için tıklayınız