Çelik Tanımları

Çelik tanımları ülkeden ülkeye farklılıklar gösterebilir,çoğunlukla bu tanımlamalar çeliğin kimyasal bileşimine göre oluşturulur.

Deneyimli mühendisler için verilen bileşim göstergelerini çeliğin ısıl işlem ve mekanik özellikleri oluşturmaktadır. Buarada mekanik özellikler veya sertleşebilme temeli çeliğin belirlenmesinde alternatif kriter olarak yer alır.

Çelik tanımı” terimi genellikle birbiriyle değiştirilebilir malzemelerin standartlarıyla ilgili olup gerçekte özdeş anlamda değildir. Bu yüzden Alman çelik tanımlamaları genelikle DIN harfleriyle, Japon tanımlamaları JIS, Uluslar arası tanımlamalar ise ISO ile başlar.

Birleşik Devletler tarafından tanımlanmış çelik standartları ASTM adıyla yayımlanmaktadır. Bu çelik tanımlamaları imalatçılar, üreticiler çelikhane kullanıcılarının ortak fikirleriyle oluşturulmuştur. ASTM tanımlamalarındaki boyutlar, toleranslar, limitler ve sınırlamalar gibi pek çok sebep AISI elle çelik üretim standart pratikleriyle benzerlik göstermektedir.

ASTM nin tanımlamış olduğu pek çok şey Amerikan Makine Mühendisleri Topluluğu Tarafından (ASME) belirlenmiş veya küçük düzeltmelerle kabul edilmiştir. ASME genelde ASTM tanımlamalarını kullanırken tanımın önüne S harfini getirir. Örneğin: ASME SA 213 ve ASTM A 213 malzemeleri aynıdır. ASTM in çubuklar, teller dövmede kullanılan çelik çubuklar için belirlediği tanımlamalar Karbon kimyasal bileşimini ve Çelik Alaşımını içerdiğini SAE/AISI adlandırmasında görebiliriz.

Euronorm (EN), Avrupa ülkelerinin sistemlerinin harmonize edilmesiyle oluşmuştur. Bununla birlikte kullanılmayan pek çok uluslarası belge bulunmaktadır. Örnekse Alman DIN, İngiliz BS, Fransız AFNOR ve İtalyan UNI çeliklerine ait pekçok doküman bulunmaktadır.

Alman Deutsches Institut für Normung tarafından DIN standartları belirlenir. Tüm Alman çelik standartları ve tanımlamaları başında DIN harfleriyle başlar ve takiben alfanumerik veya numerik kodla takip eder. Örnekler: DIN 40NiCrMo66 veya 1. 6565 Ni-Cr-Mo çeliği 0. 35-0.45%C, 0.9-1.4%Cr, 0.5-0.7%Mn, 0.2-0.3%Mo, 1.4-1.7%Ni, 0.035%S metallerini içerir; DIN 17200 1.1149 veya DIN 17200 Cm22 is a sülfürüze olmamış karbon çeliği 0.17-0.245C, 0.3-0.6%Mn, 0.02-0.035% S ve 0.4% mak Si metallerini içerir.

Tokyo daki Japon Endüstri Standartları Komitesi(JISC)tarafından JIS standartları geliştirilmiştir. Karbon ve düşük alaşımlı çeliklerin belirlemeleri JIS ile başlar bunu takiben G harfiyle devam eder. Örnekler: JIS G3445 STKM11A düşük karbonlu çelik tüp malzemesi 0.12%C, 0.35%Si, 0.60%Mn, 0.04%P, 0. 04%S içermektedir; JIS G4403 SKH2 (AISI T1Grade) volframlı yüksek hız takım çelikleri malzemesi ise 0.73-0.83%C, 3.8-4.5%Cr, 0.4%Mn, 0.4%Si, 0.8-1.2%V and 17-19%W içermektedir.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Total Materia Çelik Tanımları

Total Materia veritabanı dünya üzerindeki 350,000 den fazla çelik alaşımın tanımlama özelliklerini içermektedir. Malzemelerin kimyasal bileşimleri, mekanik ve fiziksel özellikleri, çapraz referans tabloları ve dahası yalnızca bir tık uzağınızda.

Veritabanı üzerinden bir çelik türünü bulmak çok kolay yalnızca saniyelerinizi alır. Örneğin, Euronorm (EN) standardındaki, X 4 CrNi 18 12 çelik türüne bir göz atalım.

Abone Ana Sayfasındaki Hızlı Arama yı kullanarak, malzeme adlandırmasını girin ve standartlar listesinden EN seçin.

Çelik Tanımlar: Euronorm Çelik Türü X 4 CrNi 18 12 için arama

Sonuç listesinden malzemeyi tıkladıktan sonra, altgruplarının listesi görünecektir. Total Materia de ''altgruplar'' Çelik Tanımlarnin özelliklerinin belirlenmesinde; EN 10088-2 belirlenmesi seçildi. Farklı belirlemeler için farklı özellikler tanımlanmasını not edin.

Çelik Tanımlar: X 4 CrNi 18 12 çelik türünün özellikleri listelenmiştir

X 4 CrNi 18 12 çelik türünün bileşimi, çapraz-referansları ve özelliklerini bağlantıya tıkladığınızda görüceksiniz. Aşağıdaki örneğe bakın.

Çelik Tanımlar:  X 4 CrNi 18 12 çelik türünün kimyasal bileşimi
Çelik Tanımlar:  X 4 CrNi 18 12 çelik türünün fiziksel özellikleri
Çelik Tanımlar: X 4 CrNi 18 12 çelik türünün yüksek sıcaklıklardaki özellikleri