Alüminyum Standartları

Alüminyum alaşımlarını tanımlamak için kullanılan ve bazı özelliklerini ayrıntıkı bir şekilde belirten bazı alüminyum standartları bulunmaktadır.

Diğer metallerde olduğu gibi, alüminyum için en önde gelen standartlar Avrupa EN (Euronorm), US SAE ve ASTM, Japon JIS, uluslararası ISO ve BRIC ülkeleri standartları, Çin GB ve YB, Hindistan IS, Brezilya NBR ve Rusya GOST standartlarıdır.

Euronorm alüminyum standartları, dört basamaklı işlenmiş alüminyumları ve beş basamaklı döküm alaşımları tanımlamak için kullanılırlar ve dört basamaklı eşsiz alüminyum tanımlama sistemleri ISO alüminyum standartları ve US numerik yöntemleri tanımlamaları ile açıkca aynıdırlar. Bu, Amerikan Alüminyum Derneği'nin izni ile Alüminyum Uluslarararası Atama Sistemi (AA) sistemi arasındaki bir anlaşma gereği bu şekilde tanımlanmıştır. Alüminyum Derneği (AA) alüminyum için özel bir dernek olmakla beraber, dünya çapındaki alüminyum standartları ve atamalarında bir temel niteliğindedir. Örneğin, kimyasal bileşimi sınırlı olarak tanımlanan Euronorm alüminyum standartları, eşdeğer alaşımlar için Alüminyum Derneği tarafından kayıt edilmiş tanımlamalardır.

Standarttaki AA ön eki, Alüminyum Derneği veya EN AW öeki Avrupa alüminyum standrartlarını belirmek için kullanılmıştır. Avrupa sisteminde, AB ön eki, ergitilen döküm anlamına, AC döküm ürüne, AM döküm alaşıma, AW işlenmiş ürüne ör; EN AW-1050 karşılık gelmektedir. Sondaki A ise, alaşımın ulusal varyasyonlarını tanımlamaktadır; EN AW-6005A.

AA alüminyum alaşımlarının tanımlamalarında dört haneli numaralandırma bulunmaktadır. Bu dört farklı basamağun anlamı; İlk basamak: Alaşım ana bileşenleri, ikinci ve üçüncü basamaklar: Spesifik alaşım tanımlamaları ( numaranın belirli bir önemi yoktur fakat kendine özgüdür) ve son basamak: döküm (0) veya kalıp (1,2) tanımlamasıdır.

Bir diğer bilinen alaşım sınıflandırma sistemi ise Birleşik Numaralandırma Sistemi (UNS)'dir. UNS sistemi tüm metal alaşım sistemlerini kapsayarak avantaj sağlamaktadır. Alüminyum alaşımları için bu sistem, esasen UNS formatına uygun olarak Alüminyum Derneği alaşım atama sisteminin bir uyarlamasıdır. UNS numaraları, Alüminyum Derneği'nin tanımladığı ondalık basamağın sol tarafındaki üç basamağın soluna, A9 (alüminyum alaşımı manasında)'u ekleyerek, alaşım atamaları için özel bir numaralandırma oluşturmaktadır. Alaşımlar için özel bir harf olmamakla beraber, A9'un yanındaki 0, sonra 1 ve B için 2 vs. olarak devam eder. UNS sisteminde, örneğin 356.0 A90356, A356.0 ise A91356 ve C356.0 ise A93356 olmaktadır.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Dünya alüminyum standartları ve eşdeğerlerinin birarada olduğu tek yer: Total Materia

Alüminyum standart türleri hakkında bilgi bulabileceğiniz Total Materia ile malzemelerin mevcut durumları sadece bir tık ötenizde.

Standart Geliştirme ve Destekleme İdaresi (SDO) standartarını seçerek ve standart numarasını veya ICS (Uluslararası Standart Sınıflandırması) numarasını yazarak, çok-dilli veritabanındaki 52,000 standarttan hızlı bir şekilde sonuç alabileceksiniz. Örneğin; ASTM alüminyum stadardı 77.120.10'u bulmak için, ICS numarası alanına 77.120.10 yazarak ve açılan pencerede ASTM'yi seçerek sonuca ulaşabilirsiniz.

Alüminyum standartları: ASTM alüminyum standartları listesi örneği

Sonuç listesi, ICS numarasına uygun 77.120.10 için 13 ASTM alüminyum standartlarından oluşmaktadır. Bilgilendirme sayfası, standart tanımlaması, son yayın yılı, şu anki durumu ( geçerli,değişmiş vs.) ve standart tarafından tanımlanan malzeme listesi için link gibi seçenekleri içermektedir.

Malzeme linkine tıklayarak, seçilen standarda göre tanımlanmış metal malzemelerin listesini görüntüleyebilirsiniz.

Alüminyum standartları : ASTM alüminyum standartları araması örneği

Malzeme listesi seçeneğinden, her bir malzeme için detaylı özellikleri ve eşdeğer malzemeleri görüntüleyebilirsiniz.

Alüminyum standartları: ASTM B37 alüminyum standardına göre tanımlanan malzeme örnekleri