Çelik Bileşim

Çelik malzemeleri demir, karbon, mangenuzyum, fosfor, sülfür, nikel, krom ve daha fazlasını içermektedir.

Temel çelik bileşimlerine eklenen her bir elementin çelik üzerinde bazı etkileri ve özellikleri üretim safhalarında her nasılsa ortaya çıkar. Bu ilaveler ve çeşitleri büyük oranda çelik türlerinde ve çelik özelliklerinde sorumluluk sahibidir. Örneğin; uygun çelik bileşimlerinin sağlanmasında arttrılmış mukavemet ve/veya dayanıklılık ucuz fiyat fırsatı, anlaşılır ısıl işlem metotları yer alır.

Çeliğin temel maddesi demir. Demire %2.1 oranında karbon ametali eklenince sonuçta bildiğiniz gibi çelik alaşımı ortaya çıkar.

Temel çelik bileşimlerine eklenen her bir elementin çelik üzerinde bazı etkileri ve özellikleri üretim safhalarında her nasılsa ortaya çıkar. Bu ilaveler ve çeşitleri büyük oranda çelik özelliklerinde ve çelik türlerinde sorumluluk sahibidir. Örneğin; uygun çelik bileşimlerinin sağlanmasında arttrılmış mukavemet ve/veya dayanıklılık ucuz fiyat fırsatı, anlaşılır ısıl işlem metotları yer alır.

Alaşımlı elementlerin yanısıra , çelik bileşimler genellikle çelik yapımında kullanılan ham maddelerdeki küçük miktarda kirlilik içerir. Örnekse hurda demir ve sıcak metal. Genellikle bu kirliliğin içerdiği miktar düşük olup çelik özelliklerine zarar verici değildir.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Total Materia Kimyasal Bileşime Göre Arama

Çelik malzemeleri demir, karbon, mangenuzyum, fosfor, sülfür, nikel, krom ve daha fazlasını içermektedir.

Ana sayfadaki ileri Seviyede Aramayı tıklayın. Sonraki çelik telsiz butonuna tıklayın ve Ülke/Standart alanından Japon/JIS i seçin.

Çelik Bileşim: Örnek: Kimyasal bileşimine göre çelik malzemesi arama

Kimyasal bileşim gruplarıyla birlikte , değerlerini girdikten sonra sağ taraftaki oku tıklayarak parametreleri kontrol edin.

Çelik Bileşimi: Bileşimler tarafından alaşımlama elementini girince çelik aramasını yapabilirsiniz

Arama sonuçları ekranda görünüyor. Kolaylıkla malzemenin üzerine tıklayabilir ve özelliklerini görebilirsiniz.

Çelik Bileşimi: Sonuç listesinden çelik bileşimini arama