Bakır Sınıfları

Bakır alaşımları piyasadaki metallerin ana gruplarından biridir. Mükemmel elekriksel ve ısıl iletimi, korozyon dayanımı ve imalat kolaylığı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Bakır alaşımları, mıknatıslanmayan özelliktedir ve pirinç - lehim işlemlerine kolaylıkla katılabilirler, ayrıca çoğu bakır sınıfı gaz, ark ve direnç metodu ile kaynak edilebilir.

Bakır kendi sınıflandırmasında altı gruba ayrılabilir: bakırlar, seyreltilmiş bakır alaşımları, pirinçler, bronzlar, bakır-nikel alaşımları ve nikel-gümüş alaşımları.

Bakır grubunun ilk sınıfı, piyasada aslen saf bakır olarak geçer ve normalde yumuşak ve sünek olup, 0.7%'nin altında safsızlık oranındadır. Piyasada sınıflandırılan saf bakır UNS numaraları C10100'den C13000'e kadar belirlenmiştir. Seyreltilmiş olarak sınıflandırılan bakırlar ise, bir ya da daha fazla temel bakır özellikleri niteleyen, sınırlı miktardaki çeşitli alaşım elementlerinden içermektedir.

Elektrolitik rafine özlü C11000 bakırı, katodik bakırdan yapılmaktadır, bu da elektrolitik bakımdan arıtılmış olduğunu belirtmektedir. C11000 bakırı, elektik olarak sınıflandırılan bakırların en yaygınıdır. Yüksek elektriksel iletkenliğe sahiptir; 100% IACS. Oksijen bileşimi C 12500 ile aynıdır fakat, sülfür bileşimi açısından, safkığı dolayısıyla farklıdır.

Oksijen içermeyen bakır sınıfları C10100 ve C10200, nonoksitlenme koşulları altında granüllü grafit banyosunda ve düşük hidrojenli atmosferi azaltan korumada üretilen, erimiş birincil kalitedeki katodik bakırdan meydana gelmiştir.

Bakır nikel alaşımları ( bakır-nikel, bakırlı-nikel) , ana alaşım elementi olarak 1.5-45% Nikel (Ni) içermektedir. Numara Tanımlama Sistemi (UNS)'ne göre işlenmiş bakır-nikel alaşımları, UNS C70000 - UNS C73499 arasında numaralandırılarak tanımlanmıştır. Bu alaşımlar madeni paraların üretiminde, deniz suyu ekipmalarında, evaporatörlerde, ısıl değiştiricilerin tüplerinde, otomotiv hidrolik ve soğutma sistemlerinde kullanılmaktadır.

Gümüş nikeli, gümüş içermemektedirve nikelin eklendiği pirinç olarak görülebilir. Nikel içeriği önemli ölçüde değişebilir, ancak genellikle uygulamaya göre 9-30% arasındadır. Bakır içeriği ise aşağı yukarı aynı seviyelerdedir, yaklaşık 60-65% oranında ve çinko oranı azaldıkça nikel oranı artmaktadır. Nikel oranı yükseldikçe renk de beyazlaşır ve korozyon direnci artsa da, süneklik azalır.

Gümüş nikel genellikle, korozyon direnci, renk bakımından ve soğuk işlem özelliklerine bağlı olarak, geniş bir aralıkta numaralandırılmış uygulamalarda kullanılmaktadır. Gümüş nikelden yapılan parçalar; araç radyatörleri, tükenmez kalemler, müzik enstrumanları tuşları, transistör gövdeleri, elektriksel noktalar, mimari hırdavatlar, çatal bıçak takımı vs. 'dir. UNS'ye göre işlenmiş gümüş nikeller C73500 - C79999 arasında numaralandırılmışlardır.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Total Materia'deki Bakır Sınıfları

Total Materia veritabanı tüm dünyadaki 27,000'den fazla bakır alaşım türlerinin özelliklerini 350,000'den fazla metal alaşımı beraberinde barındırmaktadır. Kimyasal bileşenler, mekanik ve fiziksel özellikler, çapraz-referanslar ve daha fazla birçok özellik, tek tıklama ile temin edilebilmektedir.

Veritabanından bakır sınıflandırmasını bulmak çok kolay olup, sadece saniyeler almaktadır. Örneğin: Çin standartları için BZn 15-20 bakırının özelliklerine göz atalım.

Üye Ana Sayfa sekmesindeki İleri Seviyede Arama bölümüne tanımlamayı giriniz. İsteğinize bağlı olarak Malzeme Grubunda Bakır ve İlke/ standart bölümünde de ÇİN/GB standartları seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Bakır Sınıfları: Çin standartları BZn 15-20 bakır sınıfı araması

Malzeme seçeneğine tıkladıktan sonra, altgrup listesi gözükecektir.Total Materia için ''altgrup'' seçeneği; bakır özelliklerini tanımlamak için kullanılan standartları tanımlamaktadır. Bu durumda GB 2059 standardı seçilmiş olacaktır. Not: Özellikler farklı standartlar için önemli ölçüde farklı olabilir.

Bakır Sınıfları: Çin standartları BZn 15-20 bakır sınıfı için tanımlanan özellikler listesi

BZn 15-20 bakır sınıfı bileşim, çapraz-referanslar ve özelliklerini verilen linklere tıklayarak görebilirsiniz.

Bakır Sınıfları: BZn 15-20 bakır sınıfı kimyasal bileşimi
Bakır Sınıfları: BZn 15-20 bakır sınıfı çapraz-referans tablosu
Bakır Sınıfları: BZn 15-20 bakır sınıfı mekanik özellikleri