Titanyum Sınıfları

Ağırlığına oranla sahip olduğu yüksek dayanım, mükemmel mekanik özellikler ve korozyon direnci titanyumu bir çok kritik uygulama için kullanılabilecek en iyi malzeme yapmaktadır.

Allotropik davranışı sayesinde titanyum alaşımları, temomekanik işlem çeşitlerinin farklı mikroyapıdaki değişikliklerine izin vermekte ve miminum sayıdaki titanyum sınıflandırılmalarında geniş bir aralıktaki uygulamaları için sunulabilmektedir. Bu, çift fazlı a+ß kristal yapısındaki titanyum alaşımları için özellikle doğrulanmaktadır.

En yaygın olarak kullanılmakta olan titanyum alaşımı, Ti-6Al-4V alfa-beta alaşımıdır.Bu titanyum alaşımı anlaşılacağı üzere imalat işlemlerindeki tolerans değerlerine oldukça yatkın olmasına rağmen, oda koşullarında alüminyum ve çelik ile karşılaştırıldığı takdirde, şekil verme ve form oluşturma açısından kötü bir performans sergilemektedir. Ti-6Al-4V titanyum sınıfı, serteştirilebilme olarak kısıtlı olsa da, genellikle tavlanmış olarak kullanılmaktadır..

Saf titanyum 1,2,3 ve 4 piyasada kalıp ve çubuk halinde mevcut bulunmaktadır. Şu sınıflandırmalardaki titanyumlar da yaygın olarak kalıp ve çubuk halinde bulunmaktadır; Ti-6Al-4V (grades 5 and 24), Ti-5Al-2.5Sn (sınıf 6), Ti-0.2Pd (sınıf 7 ve 11), Ti-3Al-8V-6Cr-4Zr-4Mo (BETA-C olarak da bilinir), Ti-6Al-2Sn-4Zr-2Mo, Ti-8Al- 1Mo-1V, Ti-6Al-6V-2Sn, Ti-10V-2Fe-3Al (TIMETAL 10.2.3), Ti-4Al-4Mo-2Sn (IMI 550), Ti-4Al-4Mo-4Sn-0.5Si-0.1C (IMI 551), Ti-15Mo (IMI 205) and TIMETAL 100.

Piyasada dökülmüş olarak bulunan sad titanyum alaşımları şunlardır; 2, 3, 4, Ti-6Al-4V (grades 5 and 24), Ti-0.2Pd (grade 7), Ti-5Al-2.5Sn (grade 6), Ti-15V-3Cr-3Sn-3Al (TIMETAL 15.3), TIMETAL 1100 ve Ti-5.8Al-4Sn-3.5Zr-0.7Nb (IMI 834).

Uygulama bakımından, titanyum alaşımları üç ana gruba ayrılabilir: korozyon direnci, yüksek dayanım ve yüksek sıcaklık sınıflandırmaları. Yapısal titanyum alaşımları ise; alfa alaşımlar, alfa-beta alaşımlar ve beta veya betaya yakın alaşımlardır.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Total Materia'deki Titanyum Sınıfları

Total Materia veritabanı tüm dünyadaki 4,500'den fazla titanyum alaşım türlerinin özelliklerini 350,000'den fazla metal alaşımı beraberinde barındırmaktadır. Kimyasal bileşenler, mekanik ve fiziksel özellikler, çapraz-referanslar ve daha fazla birçok özellik, tek tıklama ile temin edilebilmektedir.

Veritabanından titanyum sınıflandırmasını bulmak çok kolay olup, sadece saniyeler almaktadır. Örneğin: Japon standartları için TAF 6400 titanyumunun özelliklerine göz atalım.

Üye Ana Sayfa sekmesindekiİleri Seviyede Aramaya tanımlamayı giriniz. Opsiyonel olarak bulunan Alüminyum Grubu ve Japon/JIS standartları seçeneğini işaretleyiniz.

Titanyum Sınıfları: Japon standartları TAF 6400 titanyum sınıfı araması

Malzeme seçeneğine tıkladıktan sonra, altgrup listesi gözükecektir. Total Materia için ''altgrup'' seçeneği; titanyum özelliklerini tanımlamak için kullanılan standartları tanımlamaktadır. Bu durumda JIS H 4657 standardı seçilmiş olacaktır. Not: Özellikler farklı standartlar için önemli ölçüde farklı olabilir.

Titanyum Sınıfları: Japon standartları TAF 6400 titanyum sınıfı için tanımlanan özellikler listesi

TAF 6400 titanyum sınıfı bileşim, çapraz-referanslar ve özelliklerini verilen linklere tıklayarak görebilirsiniz.

Titanyum Sınıfları: TAF 6400 titanyum sınıfı için kimyasal bileşenler
Titanyum Sınıfları: TAF 6400 titanyum sınıfı için çapraz-referanslar
Titanyum türleri : TAF 6400 titanyum sınıfı için mekanik özellikler
Titanyum türleri : TAF 6400 titanyum sınıfı için fiziksel özellikler