Titanyum Özellikleri

Çeşitli titanyum alaşımlarının çok yüksekten çok düşük sıcaklıklarda sağladığı yüksek dayanım, sertlik, tokluk, düşük yoğunluk ve iyi bir korozyon direnci gibi özellikler, uzay ve havacılık endüstrisinde ve diğer yüksek performans uygulamalrında büyük ağırlık tasarruflarının yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Titanyumun atomik kütlesi 47.88'dir. Titanyum hafif, güçlü, korozyona karşı dirençli olmakla beraber doğada oldukça fazla bulunan bir elementtir. Titanyum ve alaşımları 30,000 - 200,000 psi (210-1380 Mpa) arasında bir çekme dayanımına sahiptir. Bu değerler çoğu eşdeğer çelik alaşımında sağlanamamaktadır.

Titanyum düşük yoğunlukta bir elementtir (yaklaşık olarak demirin %60'ı kadar azdır) ve alaşım ile deformasyon işlemleri ile güçlendirilebilir. Isıl genleşme katsayısı çelikten ve alüminyum alaşımlarının da yarısından daha düşüktür.

Titanyumun en önemli özelliklerinde bir tanesi erime noktasının oldukça yüksek olmasıdır; 3135°F (1725°C). Bu erime noktası çeliğin yaklaşık olarak 400°F ve alüminyumun ise 2000°F üzerindedir.

Titanyum pasifize edilebilir ve çoğu asit mineraline ve kloroidlere karşı yüksek derecede direnç göstermektedir. Titanyum nontoksiktir(zehirsizdir) ve genellikle insan kemiğine ve dokusuna uyum sağlayabilir. Mükemmel bir korozyon direnci vardır ve doğa ile olan uyumu sayesinde kimyasal, petrokimyasal uygulamalar, denizcilikte ve biomalzeme uygulamalarında kullanılmaktadır.

TTitanyum iyi bir elektriksel iletken değildir. Eğer bakırın iletkenliğini %100 olarak ele alırsak, titanyum %3.1 seviyelerinde kalmaktadır. Bu sebeple titanyum elektrik iletkenliği istenilen yerlerde kullanılmamaktadır. Yine bir karşılaştırma yapacak olursak; paslanmaz çelik h%3.5 elektrik iletkenliğine sahipken, alüminyumda bu %30'dur.

Elektrik direnci, elektron akış yönünün zıttı yönündedir. Titanyum zayıf bir iletken olduğundan, iyi bir dirence sahiptir.

Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Total Materia Titanyum Özellikleri Arama Sonuçları

Veri tabanımızda bulunan titanyum özelliklerine; isim, ülkeler/standartlar, tip, standart numaralar, kimyasal bileşim, mekanik özellikler, diğer özellikler ve bunların herhangi bir kombinasyonundaki kriterlere göre, kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Örneğin; Çin standartları titanyum alaşımına bakalım, aradığımız özellikler 2-7% Al,yaklaşık 0.5% Fe, minimum 2% Sn, 600 MPa minimum akma dayanımı ve minimum 750 MPa çekme dayanımı olsun.

Anasayfa'da İleri Seviyede Arama seçeneğine tıklayınız. Sonrasında Ülke/Standartlar listesindeki Çin/GB Mazleme Grubu Listesi'nden Titanyum seçeneğine tıklayarak, istenilen titanyum ve alaşım özelliklerini giriniz.

Titanyum Özellikleri : Örneğin; bileşen ve mekanik özelliklere göre birleştirilmiş titanyum özellikleri araması. Resmi büyütmek için tıklayınız

Arama sonuçları ekranda gözükecektir. Sonrasında titanyum alaşımı seçeneğine tıklayarak özelliklerini görüntüleyebilirsiniz. Bu durumda listedeki üçüncü sıra seçilmiş olacaktır - titanyum alaşımı ZTA7.

Titanyum özellikleri: Titanyum özellikleri arama sonuçları listesi

Malzeme seçeneğine tıkladıktan sonra, altgrup listesi gözükecektir. Total Materia için ''altgrup'' seçeneği; titanyum özelliklerini tanımlamak için kullanılan standartları tanımlamaktadır. Bu durumda GB 6614 standardı seçilmiş olacaktır. Not: Özellikler farklı standartlar için önemli ölçüde farklı olabilir.

Titanyum özellikleri: Spesifikasyonlar Çin titanyum standartlarına göre ZTA7'y, tanımlamaktadır

Total Materia veritabanındaki alüminyum özellikleri bileşenler, çapraz-referans tabloları, mekanik özellikler, fiziksel özellikler ve daha fazlasını içermektedir. Verileri büyütmek için altındaki örneklere tıklayınız.

Titanyum özellikleri: Çin standartları ZTA7 alüminyumu kimyasal bileşimi
Titanyum özellikleri: Çin standartları ZTA7 alüminyumu çapraz-referans tablosu
Titanyum özellikleri: Çin standartları ZTA7 alüminyumu mekanik özellikleri