PolyPLUS, ileri özellik veri kümeleri dahil patentli ve standart malzeme bilgisini içeren binlerce plastiğin, seramiğin ve kompozitin metal dışı özellik veri kümesidir.

Total Materia ’nın kompozit malzemeler kütüphanesinde; cam, karbon takviyeli polimer matriks kompozit, takviyeli seramik matriks kompozit ve daha fazlası dahil binlerce kompozit malzemeyi bulmak mümkündür.

Birinci adım: PolyPLUS'ta kompozit malzeme aranması

Aramaya başlarken aradığınız malzeme tanımını biliyorsanız, bunu basitçe PolyPLUS'ın hızlı arama sayfasındaki malzeme tanımı kutusuna girebilirsiniz. Diğer arama olanağı olan ileri arama; ülke/ standart, üretici, malzeme grubu ve malzeme ailesi kriterleriyle arama yapmanızı sağlamaktadır.

Bu durumda, 7743-F161 malzeme bilgisini görüntüleyeceğiz. Malzeme tanımını boş alana yazdıktan sonra Arama butonuna basarsanız arama kriterinizle eşleşen malzeme listesi karşınıza çıkacaktır.

Searching for composite materials in PolyPLUS

İkinci adım: Malzeme özelliklerini görüntüleme

Malzeme listesi, asıl arama kriterinizle eşleşen bütün ilgili malzemeleri gösterecektir. Mevcut tüm özellik bilgisi özetini görüntülemek için ilgilendiğiniz malzemeye tıklayınız. Bu durumda, listede sadece tek malzeme olacaktır.

Bilginin bulunduğu tüm özellik kategorileri renkli uzantıdan görüntülenebilir. Parantez içinde, mevcut veri gösterge sayısı da mevcut olan malzeme üreticileriyle görüntülenebilir.

Searching for composite materials in PolyPLUS

Malzeme özelliklerini görüntülemek için kolayca uzantıya tıklayınız. Bu durumda ilk olarak; eğilme mukavemeti ve basınç dayanımı dahil mekanik özelliklere bakacağız.

Malzemenin son uygulamasını referans alarak malzeme seçimleri yapıldığı göz önüne alınırsa düşük ve yüksek sıcaklıktaki mekanik özellikleri görüntülemek mümkündür.

Fiziksel özelliklerden birkaç tanesini sıralarsak: Esneklik katsayısı, özgül ağırlık, lif hacmi ve daha fazlası.

Tüm patentli bilginin referansı mevcuttur ve veri tablosunun altında yer almaktadır.

Kompozit malzemeler için mevcut olan diğer bilgiler, camsı geçiş sıcaklığı ve kürlenme kapasitesi hakkında yararlı bilgi sağlayan üretim süreçleri gibi termal özellik içermektedir.

Viewing material properties

Üçüncü adım: İleri özellik görüntüleme

Hatasız birleştirme sayesinde kompozit malzemelerin Extended Range bilgisini, PolyPLUS modülünden doğrudan görüntülemek mümkündür. İleri lineer olmayan hesaplamalar için gerilim, gerinim, yorulma bilgisi turuncu uzantılara tıklanarak bulunabilmektedir.

Extended Range modülünde nasıl arama yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için gerilim- gerinim grafiklerinin görüntülenmesiyle ilgili kılavuz tura bakınız.

Viewing advanced properties

Dördüncü adım: Çapraz referans tabloları ve malzeme karşılaştırması

Çapraz referans tablolarının görüntülenmesi ve malzeme karşılaştırması malzeme değişimi ve seçimi için kritik kısımdır. Standart kompozit malzemelerin çapraz referans tablolarını görüntülemek için basitçe çapraz referans uzantısına tıklayınız.

Burada, denklik malzemelerin kategorilere ayrılmış listesini göreceksiniz. Buradan malzemelerin özelliklerine detaylı bakabilirsiniz ya da bu malzemeleri asıl malzemenizle karşılaştırmayı seçebilirsiniz. Total Materia'da çapraz referanslamayla çapraz referanslamayla ilgili daha fazla bilgi için, Total Metals kılavuzlu tur kütüphanemizdeki detaylı turu görüntüleyebilirsiniz.

PolyPLUS modülünde iki farklı yoldan malzeme karşılaştırılması yapılabilir. İlki, ilgilendiğiniz malzemeyle karşılaştırmak istediğiniz malzemeyi hızlıca yan yana görüntülemektir. Daha kapsamlı olan ikincisi, en fazla dört malzemeyi özellikleriyle beraber karşılaştırmayı mümkün kılan seçenektir. Daha detaylı bilgi için Total Metals kılavuzlu tur kütüphanemizdeki karşılaştırma olanaklarına göz atabilirsiniz.

Cross-reference tables & material comparison[Önceki - PolyPLUS Tur 2]      [Içerik]      [Sonraki - eXporter Tur 1]