PolyPLUS, ileri özellik veri kümeleri dahil patentli ve standart malzeme bilgisini içeren binlerce plastiğin, seramiğin ve kompozitin metal dışı özellik veri kümesidir.

Total Materia'nın seramik malzeme kütüphanesinde; karbit, nitrür, cam malzeme ve daha fazlası dahil binlerce seramik malzeme bulmak mümkündür.

Birinci adım: PolyPLUS'ta seramik malzeme aranması

Aramaya başlarken aradığınız malzeme tanımını biliyorsanız, bunu basitçe PolyPLUS'ın hızlı arama sayfasındaki malzeme tanımı kutusuna girebilirsiniz. Diğer arama olanağı olan ileri arama; ülke/ standart, üretici, malzeme grubu ve malzeme ailesi kriterleriyle arama yapmanızı sağlamaktadır.

Bu durumda, Luminex 970 malzeme bilgisini görüntüleyeceğiz. Malzeme tanımını boş alana yazdıktan sonra Arama butonuna basarsanız arama kriterinizle eşleşen malzeme listesi karşınıza çıkacaktır.

Searching for ceramic materials in PolyPLUS

İkinci adım: Malzeme özelliklerini görüntüleme

Malzeme listesi, asıl arama kriterinizle eşleşen bütün ilgili malzemeleri gösterecektir. Mevcut tüm özellik bilgisi özetini görüntülemek için ilgilendiğiniz malzemeye tıklayınız. Bu durumda, listede sadece tek malzeme olacaktır.

Bilginin bulunduğu tüm özellik kategorileri renkli uzantıdan görüntülenebilir. Parantez içinde, mevcut veri gösterge sayısı da mevcut olan malzeme üreticileriyle görüntülenebilir.

Viewing material properties

Malzeme özelliklerini görüntülemek için kolayca uzantıya tıklayınız. Bu durumda ilk olarak; eğilme mukavemeti ve basınç dayanımı dahil mekanik özelliklere bakacağız.

Fiziksel özelliklerden birkaç tanesini sıralarsak: Gözeneklilik, renk ve hacimsel yoğunluk.

Tüm patentli bilginin referansı mevcuttur ve veri tablosunun altında yer almaktadır.

Seramik malzemeler için mevcut olan diğer bilgiler, termal genleşme katsayısı ve hacimsel özdirenç dahil elektriksel özellik içermektedir.

Viewing material properties

Üçüncü adım: Çapraz referans tabloları ve malzeme karşılaştırması

Çapraz referans tablolarının görüntülenmesi ve malzeme karşılaştırması malzeme değişimi ve seçimi için kritik kısımdır. Standart seramik malzemelerin çapraz referans tablolarını görüntülemek için basitçe çapraz referans uzantısına tıklayınız.

Burada, denklik malzemelerin kategorilere ayrılmış listesini göreceksiniz. Buradan malzemelerin özelliklerine detaylı bakabilirsiniz ya da bu malzemeleri asıl malzemenizle karşılaştırmayı seçebilirsiniz.

Cross-reference tables & material comparison

Total Materia'da çapraz referanslamayla ilgili daha fazla bilgi için, Total Metals kılavuzlu tur kütüphanemizdeki detaylı turu görüntüleyebilirsiniz.

PolyPLUS modülünde iki farklı yoldan malzeme karşılaştırılması yapılabilir. İlki, ilgilendiğiniz malzemeyle karşılaştırmak istediğiniz malzemeyi hızlıca yan yana görüntülemektir. Daha kapsamlı olan ikincisi, en fazla dört malzemeyi özellikleriyle beraber karşılaştırmayı mümkün kılan seçenektir. Daha detaylı bilgi için Total Metals kılavuzlu tur kütüphanemizdeki karşılaştırma olanaklarına göz atabilirsiniz.[Önceki - PolyPLUS Tur 1]      [Içerik]      [Sonraki - PolyPLUS Tur 3]