PolyPLUS, ileri özellik veri kümeleri dahil patentli ve standart malzeme bilgisini içeren binlerce plastiğin, seramiğin ve kompozitin metal dışı özellik veri kümesidir.

Total Materia'nın polimer malzeme kütüphanesinde; poliamid, kauçuk, vinil reçine ve daha fazlası dahil binlerce plastik malzeme özelliği bulmak mümkündür.

Birinci adım: PolyPLUS'ta polimer malzeme aranması

Aramaya başlarken aradığınız malzeme tanımını biliyorsanız, bunu basitçe PolyPLUS'ın hızlı arama sayfasındaki malzeme tanımı kutusuna girebilirsiniz. Diğer arama olanağı olan ileri arama; ülke/ standart, üretici, malzeme grubu ve malzeme ailesi kriterleriyle arama yapmanızı sağlamaktadır.

Bu durumda, LEXAN EXL 1414 malzeme bilgisini görüntüleyeceğiz. Malzeme tanımını boş alana yazdıktan sonra Arama butonuna basarsanız arama kriterinizle eşleşen malzeme listesi karşınıza çıkacaktır.

Searching for polymer materials in PolyPLUS

İkinci adım: Malzeme özelliklerini görüntüleme

Malzeme listesi, asıl arama kriterinizle eşleşen bütün ilgili malzemeleri gösterecektir. Mevcut tüm özellik bilgisi özetini görüntülemek için ilgilendiğiniz malzemeye tıklayınız. Bilginin bulunduğu tüm özellik kategorileri renkli uzantıdan görüntülenebilir. Parantez içinde, mevcut veri gösterge sayısı da mevcut olan malzeme üreticileriyle görüntülenebilir.

Malzeme özelliklerini görüntülemek için kolayca uzantıya tıklayınız. Bu durumda ilk olarak; eğilme mukavemeti, çekme dayanımı, çekme gerilimi ve daha fazlası dahil mekanik özelliklere bakacağız.

Fiziksel özelliklerden birkaç tanesini sıralarsak: Yoğunluk, esneklik katsayısı, eğilme katsayısı ve ek kategoriler reolojik, optik özellikler sekmesinde mevcuttur.

Viewing material properties

Üçüncü adım: İleri özellik görüntüleme

Hatasız birleştirme sayesinde plastik malzemelerin Extended Range bilgisini, PolyPLUS modülünden doğrudan görüntülemek mümkündür. İleri lineer olmayan hesaplamalar için gerilim, gerinim, yorulma bilgisi turuncu uzantılara tıklanarak bulunabilmektedir.

Viewing advanced properties

Extended Range modülünde nasıl arama yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için gerilim- gerinim grafiklerinin görüntülenmesiyle ve yorulma bilgisinin görüntülenmesiyle ilgili kılavuz turlara bakınız.

Üçüncü adım: İleri özellik görüntüleme

Çapraz referans tablolarının görüntülenmesi ve malzeme karşılaştırması malzeme değişimi ve seçimi için kritik kısımdır. Plastik malzemelerin çapraz referans tablolarını görüntülemek için basitçe çapraz referans uzantısına tıklayınız. Burada, denklik malzemelerin kategorilere ayrılmış listesini göreceksiniz. Buradan malzemelerin özelliklerine detaylı bakabilirsiniz ya da bu malzemeleri asıl malzemenizle karşılaştırmayı seçebilirsiniz. Total Materia'da çapraz referanslamayla ilgili daha fazla bilgi için, Total Metals kılavuzlu tur kütüphanemizdeki detaylı turu görüntüleyebilirsiniz.

PolyPLUS modülünde iki farklı yoldan malzeme karşılaştırılması yapılabilir. İlki, ilgilendiğiniz malzemeyle karşılaştırmak istediğiniz malzemeyi hızlıca yan yana görüntülemektir. Daha kapsamlı olan ikincisi, en fazla dört malzemeyi özellikleriyle beraber karşılaştırmayı mümkün kılan seçenektir. Daha detaylı bilgi için Total Metals kılavuzlu tur kütüphanemizdeki karşılaştırma olanaklarına göz atabilirsiniz.[Önceki - Extended Range Tur 5]      [Content]      [Sonraki - PolyPLUS Tur 2]