Şekillenebilirlik grafikleri: Total Materia, binlerce malzemenin deformasyonunun, ısıl işleminin ve çalışma sıcaklığının plastik bölgede ve yüksek sıcaklıklarda hesaplamaları için benzersiz şekillenebilirlik grafiği koleksiyonu sunmaktadır. Hem gerçek hem de mühendislik gerinim grafiklerini, kullanıcı tanımlı parametrelerle araştırma yaparak bünyesinde bulundurmaktadır.

Extended Range modülünün bir bölümü olarak, şekillenebilirlik grafiklerimiz mühendislik dünyasına rakipsiz destek sağlamaktadır. Bununla birleştiğinde Total Materia veritabanı en son ileri özellik aracı olmaktadır.

Birinci adım: Şekillenebilirlik grafiklerinin Hızlı Arama kısmında aranması

1.1191 DIN' in şekillenebilirlik grafiklerini görüntülemek istediğinizi farz edin.

Total Materia arama motoru malzeme aramasını, Hızlı Arama seçeneğiyle en verimli şekilde malzeme tanımıyla sağlamaktadır.

İkinci adım: Arama kriteri belirlenmesi

Basitçe malzeme tanımını giriniz ve ülke/ standart seçiniz.

Daha sonra yapmanız gereken tek şey kolayca ''arama'' butonuna tıklamaktır. Birkaç saniye içinde Total Materia arama motoru, tanımında 17-7PH (USA/ SAE) olan bütün malzemeleri bulacaktır.

Defining search criteria

Üçüncü adım: Altgrup seçilmesi

Total Materia, bütün altgruplardaki eşleşen arama sonuçlarını gösterecektir. Daha sonra basitçe, ilginizi çeken malzemeyi/ standardı seçebilirsiniz. İlgili uzantıya tıklayarak seçilen malzemenin özelliklerini görüntüleyebilirsiniz.

Selecting the subgroup

Seçtiğiniz altgruptaki uzantıya tıklayarak şekillenebilirlik grafiklerini görüntüleyebilirsiniz.

Selecting the subgroup

Dördüncü adım: Özel arama kriteriyle şekillenebilirlik grafiklerini bulma

Total Materia, özel arama kriterini kullanarak Extended Range modülündeki şekillenebilirlik grafiklerini doğrudan bulmanıza olanak tanımaktadır. Basitçe Extended Range modülünü tıklayınız ve alt menüden şekillenebilirliği seçiniz.

Karşımıza çıkan binlerce malzeme listesini; ısıl işlem, şekil, sıcaklık ve gerinim hızı gibi özel arama parametreleriyle daraltmak mümkündür. Bu durumda, gerinim hızı aralığı 10-100 (1/s) olan Alman (DIN) paslanmaz çeliğini aramaktayız.

Viewing diagrams

Beşinci adım: Grafik görüntüleme

Total Materia, arama kriteriyle eşlenen oda sıcaklığındaki grafikleri göstermektedir. Durum Seçiciyle durum aralığından seçim yapmak da mümkündür. İlginizi çeken durumu seçtikten sonra, gerçek ve mühendislik gerilim- gerinim grafikleriyle biçimleme kısıtı eğrisi (FLC) gerçek ve mühendislik gerilim- gerinim eğrilerini görüntüleyebilirsiniz. Sayılar, diğer hesaplamalarda kullanım kolaylığı sağlaması açısından tablo şeklinde de görüntülenebilmektedir.

Özel malzeme türlerinde, CAE modelleme aktivitelerine yardımcı olan r faktörü bilgisi bulmak da mümkündür.

Viewing diagrams[Önceki - Extended Range Tur 1]      [Içerik]       [Sonraki - Extended Range Tur 3]