Yorulma: Isıl işlem ve yükleme durumundaki malzemelerin gerilim ve gerinim ömürleri en büyük veritabanıyla sizlere sunulmuştur. Ayrıca referans ve istatistiksel parametrelerin uygulama hesapları ayrıca tekdüze özellikler bölümünde yer almaktadır.

1. Adım: Bir Arama Modu Seçme

Diyelim ki, AW-Al Cu4Mg1 malzemesine ait yorulma verisini görmek istiyorsunuz.

İlk adımınız bir arama modu seçmek olmalıdır. Total Materia arama motoru sayesinde, aradığınız malzemeyi adlandırmasını girerek en etkili şekilde Hızlı Arama seçeneğiyle bulabilirsiniz.

2. Adım: Arama Kriteri Tanımlama

Adlandırma alanına AW-Al Cu4Mg1 malzemesini girin. Malzemenin hangi ülkeye ait olduğu bilinmediğinde , açılan ülkeler menüsüne ''Tümü'' seçeneğini seçin.

Bundan sonra tüm yapmanız gereken basitçe ''arama'' butonuna tıklamak. Saniyeler içerisinde Total Materia AW-Al Cu4Mg1 аdlandırmasına sahip malzemeyi size bulacaktır.

Arama Kriteri Tanımlama

3. Adım: Sonuç Listesinden malzeme seçimi

Aradığınız malzemelerin genellikle adlandırmalarının sonuç listesi sizi memnun edecektir. Arama kriterinize bağlı olarak bu liste büyüyebilir(yaklaşık 2000 malzeme) ama bizim örneğimizde sonuç listesi 35 malzemeyle sınırlı kalacaktır. Adlandırmasına tıkladığınızda malzemelerin özelliklerini göreceksiniz. Eğer arama sonucunuzda 2000 den fazla malzeme sonucuyla karşılaşıyorsanız arama kriterinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.

Listeden ilgilendiğiniz malzemeyi seçin. Bu örnekde Euronorm standartını seçtik. Materyalin üzerine tıklayın ve veri özelliklerini bakın.

Sonuç Listesinden malzeme seçimi

4. Adım: Altgrup Seçme

Total Materia aramanızla eşleşen sonuçları altgruplar halinde rahatlıkla görmenizi sağlayacaktır. Daha sonra ilgilendiğiniz malzemenin bağlantısına tıklayarak ona ait tüm özellikleri görebilirsiniz.

Altgrup Seçme

Seçtiğiniz altgruplardaki malzemenin yorulma verisini görmek için ona ait bağlantıya tıklayın.

5. Adım: Yorulma Verisine Bakma

Total Materia seçmiş olduğunuz malzemelerin yorulma verisini açılan menüye tıkladığınızda size sunacaktır. İlgili alana tıkladığınızda gerilim-gerinim ömürlerini görebilirsiniz. Bununla birlikte istatistiksel veriler uygulanabilrliği için tekdüze bilgiler de içermektedir. Birbiriyle etkileşimli grafikler sayesinde elastik ve plastik alanındaki gerinim ömürlerini görebilirsiniz.

Yorulma Verisine Bakma[Önceki - Extended Range Тur 2]      [Içerik]       [Sonraki - Extended Range Тur 4]