Korozyon, Total Materia kullanıcıları için yeni veri kümesidir. Malzemelerin değişik ortamlardaki, sıcaklığa ve diğer koşullara göre korozyon davranışları hakkında önemli bilgi vermektedir.

Adım 1: Arama seçeneği seçimi

Korozyon bilgisine ulaşmak iki şekilde mümkündür: Seçilmiş malzemeyle ya da ana menüden DataPLUS modülüne geçerek.

Bu örnekte, AA standardında Alclad 3003 tanımıyla ilgili korozyon bilgisi bulmak istediğinizi düşünün.

Hızlı aramada malzeme tanımı giriniz ve Ülke/ Standart menüsünden AA standardını seçiniz.

Defining search criteria

Adım 2: Malzeme özelliklerini görüntüleme

Altgrup sayfasından korozyon uzantısına tıklayabilirsiniz ve DataPLUS modülündeki mevcut bilgiye doğrudan ulaşabilirsiniz.

Selecting corrosion data in subgroup page

Burada; korozyon hızıyla belirli ortam konsantrasyonu ve belirli sıcaklıktaki korozyon tipi dahil seçilen malzemenin tüm mevcut korozyon özelliklerini doğrudan görüntülemek mümkündür.

Viewing corrosion data

Tek malzemenin birden çok farklı durumdaki korozyon bilgisi sistemimizde mevcut olabilir. Bunu öğrenmek için, durum seçiciyi kullanarak en çok ilgilendiğiniz durum bilgisini bulabilirsiniz. Alternatif olarak, tüm mevcut koşulları, koşul seçicinin altındaki listeden görüntüleyip size uygun olanı seçebilirsiniz.

Viewing corrosion data

Adım 3: Dolaylı bilgiyi görüntüleme

Eğer aradığınız kesin bilgiyi bulamadıysanız, standarttan tipik bilgiyi görüntüleyebilirsiniz. Bu, doğrudan bilgiye ulaşamadığınız zaman ikinci seçenek olarak yol gösterici bilgidir.

Üçüncü seçenek, Total Materia'nın çapraz referans tablolarının gücünü kullanmaktır. Benzer malzeme sekmesiyle birbirleriyle ilişkili malzemeleri görüntüleyebilirsiniz. Bu malzemelerin doğrudan korozyon bilgisi sistemimizde bulunuyorsa, bunları karar verme aşamasında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Viewing corrosion data for similar material

Adım 4: DataPLUS'a doğrudan erişim

Korozyon bilgisine ulaşmak için ikinci yol, ana menüdeki Data Plus modülüne tıklamaktır. Sonrasında, alt menüdeki korozyon uzantısına tıklayabilirsiniz.

Burada, sunulan arama kriterlerini kullanarak malzeme listesine ulaşmak mümkündür. Sonrasında önceden açıklandığı gibi istediğiniz bilgiyi görüntüleyebilirsiniz. Mevcut arama seçeneklerinden ikisi korozyon sıcaklığı ile korozyon ortamıdır.

Viewing corrosion through DataPLUS module

[Önceki - Tur 5]      [Içerik]       [Sonraki - Tur 7]