Çapraz referanslama, malzemelerin karşılaştırılması ve eşdeğerliklerin bulunması en yaygın mühendis işlevlerinden biridir. Özellikle günümüzde, küreselleşmeyle birlikte uluslararası ticarette büyük kapsamlı uluslararası projelerde ihtiyacınız olan şey, yabancı alaşımların eşdeğerlikleri olacaktır. Anında! Total Materia, ayrıntılı çapraz referans tablolarıyla etkin bir şekilde bu sorunu çözmenize yardımcı olur. Dahası var.. SmartCross,akıllı algoritması ve yapay zekasıyla dünya üzerindeki benzer tüm alaşımları veritabanını kullanarak çapraz referanslama sayesinde bulmanıza yardımcı olur.

1.Adım: Arama Seçeneği Belirleme

Diyelim ki, Alman 1.4305 tanımına sahip malzemenin eşdeğerliliğini bulmak istiyorsunuz.

İlk adımınız arama seçeneği belirlemektir. Çapraz Referanslama için Hızlı Arama seçeneği en etkili seçenek olacaktır.

2.Adım: Arama Kriteri Belirleme

Hızlı Arama kısayolunu kullanarak üstteki navigasyon çubuğunda yer alan gerekli alanları doldurunuz. Malzeme tanımlama alanına 1.4305 değerini giriniz.

Arama Kriteri Tanimlama

3.Adım: Sonuç Listesinden Malzeme Seçimi

Arama kriterlerinize bağlı olarak bu liste daha da büyüyebilir, bu örnekte sonuç listesi 24 malzemeyi içermektedir. Malzemenin tanımına tıkladığınızda özelliklerine göz atabilirsiniz.

Sonuç listesinden bir malzeme seçimi

4.Adım: Malzeme Grubu/Altgrubu Seçimi

Seçilen malzemenin farklı standartlara sahip grup/altgrup özelliklerini Total Materia görüntülemektedir. Malzemenin çokluğuna göre genellikle yalnızca bir grup olur, yine de oldukça fazla seçeneği vardır. Çapraz referans tablolarına tıkladığınızda çapraz referanslara göz atabilirsiniz.

Malzemenin grup/altgrubunun seçimi

5.Adım: Malzemenin Çapraz Referanslarını Görüntüleme

Total Materia çapraz referans tablolarını 7 farklı sekmede göstermektedir. Bu tablonun .temelini Standartları Geliştirme Organizasyonlarının (SDO) tavsiyeleri oluştumaktadır.

Malzemenin Cross-reference Görüntüleme

6.Adım: SmartCross Kullanarak Benzer Malzemeleri Görüntüleme

Daha fazla benzer malzemeyi görüntülemek için, SmartCross sekmesine tıklayınız. Bileşimlerin benzerliklerine göre, akıllı algoritmalar veritabanındaki binlerce malzeme içerisinden benzer malzemeleri bulup karşınıza çıkaracaktır.

Benzerlik eşiğini 0.5-1.0 arasında ayarlayarak sonuç listesini arttırıp azaltabilirsiniz.

SmartCross Kullanarak Benzer Malzemelere Görüntüleme[Önceki - Tur 2]      [Içerik]       [Sonraki - Tur 4]