Bilinmeyen malzeme özelliklerini, bilinen ya da kısmen bilinen tanımlarla bulmak çok sık yapılan bir mühendislik aktivitesidir. Çoğu zaman önemsiz görünse de bu görev genellikle fazla yorucudur ve zaman kaybına sebep olur; özellikle de malzemeler değişik ülke ve standartlardan geliyorsa.

Adım 1: Arama seçeneği seçimi

Tanımı 1.4301 olan malzemeyi, malzeme kaynağını bilmeden bulmaya çalıştığınızı düşünün.

İlk adımınız arama seçeneği seçmektir. Total Materia arama motoru, Hızlı Arama seçeneğiyle malzemeleri tanımıyla en etkin şekilde bulmanızı sağlamaktadır.

Adım 2: Arama kriteri tanımlanması

Tanım alanına 1.4301 malzemeyi giriniz. Çelik tanımlarının dünya standartları boşluğu tek tip algılamadığından boşluk ve büyük/ küçük harf aramaya duyarlı değildir.

Defining search criteria

Malzeme kaynağı bilinmiyorsa ülke listesinde Hepsi'ni seçiniz. Arama motoru, veritabanının tümünde arama yapacaktır.

Bundan sonra tek yapmanız gereken "Arama" butonuna tıklamaktır. Birkaç saniye içinde Total Materia arama motoru, 1.4301 tanımına sahip dünyadaki bütün malzemeleri karşınıza çıkaracaktır.

Adım 3: Sonuç listesinden malzeme seçimi

Malzeme tanımıyla arama, girmiş olduğunuz arama kriterlerine uygun malzeme listesini karşınıza çıkaracaktır. Arama kriterine uygun olarak, bu liste çok geniş olabilir. (2000 malzemeye kadar) İlgilindiğiniz tanıma tıklayarak o malzemenin özelliklerini geri alabilirsiniz ya da görüntüleyebilirsiniz.

Selecting a material from the list of the results

EN ile tanımlanmış Alman çelik malzemeleriyle ilgilendiğinizi düşünün. Böylece, listeden EN ile tanımlanmış çelikleri seçebilirsiniz.

Adım 4: Malzeme grubu/ altgrup seçimi

Bazen aynı ülkede değişik standartlarla tanımlanan aynı tanıma sahip malzemelerle karşılaşabiliriz. Bunların birden fazla grubu ve altgrupları olabilir. Kimyasal içerik genellikle çok fazla değişmese de malzemenin grubu/ altgrubu, mekanik özellik ve malzemenin uygulamasıyla önemli ölçüde değişebilmektedir.

Total Materia, malzemenin ait olduğu grubu/ altgrupları göstermektedir. İlgilendiğiniz altgrupla ilgili uzantılara tıklayarak malzeme özelliklerini görüntüleyebilirsiniz.

Selecting group/subgroup of the material

Şimdi bütün parametreler tanımlandı ve çelik özelliklerini görüntüleyebilirsiniz. Herşey bir dakikadan daha az bir zamanda gerçekleşti.

Adım 5: Viewing the properties of the material

Total Materia; kimyasal içeriği, malzemenin mekanik özelliklerini, çapraz referans tablolarını (Benzer çelik malzemelerin tablosu gibi) ve daha fazlasını göstermektedir. İlgili uzantıya tıklayarak bu özellikleri görüntüleyebilirsiniz.

İçerik uzantısına tıklayarak seçilmiş malzemenin kimyasal içeriğini ve karbon eşdeğer bilgisini malzeme teslim durumuna ilişkin yorumlarla görüntüleyebilirsiniz.

Viewing Chemical composition

Durum seçiciyi kullanarak kullanıcı, malzeme durumu seçebilmektedir. Seçilen malzeme durumuna göre mekanik özellikler görüntülenebilmektedir. Radyo butonuna tıklayarak tüm koşullardaki bilgiyi görüntülemek mümkündür. Varsayılan sekme aralığı oda sıcaklığındaki bütün mevcut bilgiyi göstermektedir.

Viewing Mechanical properties

Diğer sekmelerde, düşük ve yüksek sıcaklıklardaki mekanik özellikleri görüntülemek mümkündür. Radyo butonunu kullanarak sıcaklığa bağlı grafik şeklindeki bilgiyi görüntülemek mümkündür.

Viewing High Temperature properties

Fiziksel özellik bilgisi, çeşitli mühendislik hesaplamaları için kritiktir. Yine de bu bilgi, her zaman standartlarda yer almamaktadır. Standartta mevcutsa, Total Materia bu bilgiyi Resmi özellikler kısmında göstermektedir. Bunun dışında, Total Materia fiziksel özellik bilgisini bulmak için ek yollar önermektedir.

Viewing Physical Properties

Diğer kaynak bilgisi, resmi el kitapları gibi bilinen ve güvenilen kaynaklardan gelmektedir. Diğer kaynakların her biri, izlenebilirliği sağlamak için kendi referansına sahiptir.

Viewing Physical Properties (Other Sources)

Ayrıca, seçildiği takdirde bilgiyi grafik şeklinde görüntülemek de mümkündür.

Viewing Physical Properties (Diagrams)

Total Materia, kendi fiziksel özellikleri bulunan benzer malzemelerin listesini sağlayarak çapraz referanslama kapasitesini ortaya koymaktadır. Bu durum, Total Metals modülündeki kullanışlı bilgiye ulaşarak bize birçok yeni olasılık sunmaktadır.

Viewing Physical Properties (Similar Materials)

Total Metals modülündeki diğer mevcut bilgi; işlenebilirlik, ısıl işlem başlıkları ve grafikleri, metalografik gürüntülerle korozyon bilgisidir. Detaylı bilgi için diğer kılavuz turlarımızı görüntüleyebilirsiniz.[Içerik]       [Sonraki - Tur 2]