Analytics, kritik malzeme kararlarında Total Materia’nın saniyeler içinde malzeme seçimi yapılabilmesini sağlayan yeni aracıdır.

Analytics ile uygulamanıza göre en önemli özellik parametreleri için önceden tanımlanmış malzeme listesini görsel olarak karşılaştırabilirsiniz.

Analytics, iki özellikte en iyi adayları bulmaya ya da eleme yaparken en kritik parametreler için minimum limitleri tanımlamaya yardımcı olmaktadır!

Bu genel kullanımda, farklı malzeme listesinde darbeyle akma gerilimi arasındaki bağıntıya bakacağız. Böylece, malzememizin yeterince kuvvetli olduğunu fakat fazla kırılgan olmadığını göreceğiz.

Birinci Adım Analytics’e daha fazla karşılaştırma için malzeme ekleyebilirsiniz

Total Materia’daki herhangi bir arama veya filtreleme için malzemeleri tek tek veya aynı anda seçerek ileri karşılaştırma için Analytics’e ekleyebilirsiniz. Malzemeleri kapsamlı çapraz referans tablolarımızda tarama yaparken de ekleyebilirsiniz.

Add materials to analytics - first way

Add materials to analytics - second way

İkinci Adım Karşılaştırma özellikleri

Seçimlerinizden memnunsanız sayfanın altındaki Analytics araç çubuğuna tıklayarak doğrudan oraya gidebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, Analytics’te aynı anda 100 malzemeye kadar karşılaştırma yapmak mümkündür.

Analytics tool bar

İlk iş, karşılaştırma yapmak istediğiniz özellikleri seçmek gerekmektedir. Bu örnekte, akma gerilimine karşı darbedir.

Malzemelerin ortalama değerlerine göre birbirleriyle olan ilişkilerinin hızlı şekilde görüntülenmesi varsayılan görünümde mümkündür.

Materials displayed as points

Şekilleri dikdörtgenlere dönüştürmek için onay düğmesini tıklayarak her malzemenin tüm koşullarını kapsayan minimum ve maksimum aralıkları görüntüleyebilirsiniz.

Materials displayed as rectangles

Bu noktada, gereksinimlerinize göre en düşük toleransları da sisteme ekleyebilirsiniz. Örneğin; gerekli en az darbe 42 Kv/Ku (J) ve gerekli en az akma gerilimi 400 MPa olarak belirlenmiştir.

Diagram with minimum tolerances

Tamamen bu parametreler dışında kalan malzemeler gri renk alacaktır ve bu nedenle bu aşamada indirimli olacaktır.

Üçüncü Adım Koşul düzeyinde özellik ayrıntılarını görüntüleme

Her malzeme ayrıntılarına tıklamak ve koşul düzeyinde detaylarını görmek mümkündür. Bunun için, dikdörtgenlere tıklamanız yeterlidir.

Bu örnekte, tüm koşullar için darbe değerlerini görmek mümkündür. Yine de en düşük tolerans seviyesi olan kırmızı çizgi, bu malzeme özelliklerinin belirlenen gerekliliklerle örtüşmediğini gösterir.

Impact details

Darbe için mevcut darbe değerlerinden en düşük olandan fazlalar gösterilir. Ayrıca, noktanın üstüne gelindiğinde belirli alt grup ve durum ayrıntılarını görebilirsiniz.

Akma gerilimi için iki seçenek görebilirsiniz. Biri, en altta gri nokta dışındaki, kırmızı tolerans çizgimizin altındakidir. Diğeriyse, kabul edilebilir en düşük akma gerilimi, 470 MPa olan mavi noktadır.

Yield stress details

Noktasının üstüne gelindiğinde, malzemenin darbe koşuluyla eşleşen akma gerilim koşulunu görebiliriz.

Analytics, Total Materia’daki diğer tüm yararlı malzeme arama, bulma seçenekleriyle birleştirildiğinde gerçek verilere dayalı çok güçlü karar verme aracı oluşturmaktadır!