Titanyum Tanımları

Saf titanyum ve titanyum alaşım özellikleri için tanımlanan titanyum türleri.

Ticari olarak saf, alaşımsız veya çok düşük alaşımlı titanyum, alaşım elementleriniiçermez veya çok az miktarda içerir. Buna karşılık, titanyum alaşımları önemli oranda ilave elemanlar veya bileşenler içerir.

Titanyumun allotropik özelliği sayesinde mikroyapısında çeşitli değişikliklere imkan tanımasından dolayı,nispeten sınırlı sayıda sınıflandırılmış titanyum alaşımları ile, geniş yelpazedeki özellikler ve uygulamalar sağlanabilmktedir.

Çoğu titanyum alaşımı, türlerin tanımlanması için kurulan; American Society for Testing and Materials (ASTM), havacılık titanyum türleri (SAE-AMS), askeri spesifikasyonlar için titanyum alaşımları (MIL-T) ve American Society of Mechanical Engineers (ASME) tarafından geliştirilmiştir. Titanyum türleri için çeşitli Amerikan sistemleri , metaller ve alaşımların 5 basamaklı numaralarının başına eklenen ve Unified Numbering Systtem (UNS) tarafından harmonize edimiş sistemler bulunmaktadır. Titanyum ve titanyum alaşımları, UNS R5 kategorisine ait olup, UNS R50400 gibi tanımlamaları bulunmaktadır.

Uluslararası önemli titanyum tanımlamaları arasında ISO, Euronorm, Rusya GOST ve Japon JIS bulunmaktadır. Titanyum için standart özellikleri arasında bir örtüşme olmasına rağmen, bunlar değiştirilememektedirler. Japon Titanyum Birliği, daha küresel bir yaklaşım elde etmek amacı ile, tanımlanamayan titanyum özellikleri için tanıtımlar yapmıştır.

Titanyum özellikleri ile ilgili başlıca sorun, standart geliştirme kuruluşları (SDOs) tarafından yapılan standart bir tanımlamanın olmaması değil,ek olarak,havacılık şirketleri tarafından geliştirilen,üretimi nispeten sınırlı, bireysel ve daha detaylı titanyum özellikleridir. Her bir havacılık şirketi, spesifik ve özel süreç gerektiren proseslerle, kendi titanyum alaşım özelliklerine sahip olmuşlardır. Sonuç olarak, birçok titanyum özellik bulunmakla birlikte, bunlar katkı sağlayan kişilerle ilişkilidir. Başka bir deyişle, çoğü titanyum datası standartlaşmamıştır.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Total Materia'deki Titanyum Tanımları

Total Materia veritabanı tüm dünyadaki 4,500'den fazla titanyum alaşım türlerinin özelliklerini 350,000'den fazla metal alaşımı beraberinde barındırmaktadır. Kimyasal bileşenler, mekanik ve fiziksel özellikler, çapraz-referanslar ve daha fazla birçok özellik, tek tıklama ile temin edilebilmektedir.

Veritabanından titanyum sınıflandırmasını bulmak çok kolay olup, sadece saniyeler almaktadır. Örneğin: Japon standartları için TAF 6400 titanyumunun özelliklerine göz atalım.

Üye Ana Sayfasindaki İleri Seviyede Arama bölümüne tanımlamayı giriniz. İsteğinize bağlı olarak Malzeme Grubu'nda titanyumu ve Ülke/Standart listesinden Japon/JIS standartları seçeneğini işaretlebilirsiniz.

Titanyum Tanımları: Japon standartları TAF 6400 titanyum sınıfı araması

Sonuç listesinden malzemeyi tıkladıktan sonra, altgrup listesi gözükecektir. Total Materia için ''altgrup'' seçeneği; titanyum özelliklerini tanımlamak için kullanılan standartları tanımlamaktadır. Bu durumda JIS H 4657 standardı seçilmiş olacaktır. Not: Özellikler farklı standartlar için önemli ölçüde farklı olabilir.

Titanyum Tanımları: Japon standartları TAF 6400 titanyum sınıfı için tanımlanan özellikler listesi

TAF 6400 titanyum sınıfı bileşim, çapraz-referanslar ve özelliklerini verilen linklere tıklayarak görebilirsiniz.

Titanyum Tanımları: TAF 6400 titanyum sınıfı için kimyasal bileşenler
Titanyum Tanımları: TAF 6400 titanyum sınıfı için çapraz-referanslar
Titanyum Tanımları: TAF 6400 titanyum sınıfı için mekanik özellikler