Bakır Tanımları

Bakır ve alaşımları mevcut mühendislik malzemeleri arasındaki en değişken veya çok yönlü malzemelerdendir. Uluslararası bakır özellikleri iyi bir şekilde gelişip detaylandırıldıktan sonra, sıradışı çeşitlilikteki uygulamalarda kullanılabilmektedirler.

Uluslararası bakır özellikleri iyi bir şekilde gelişip detaylandırıldıktan sonra, sıradışı çeşitlilikteki uygulamalarda kullanılabilmektedirler.

Euronorm (kısaltması : EN) standartlarına dayalı bakır özellikleri, Avrupa ülkeleri için uyumlaştırılmış, 6 farklı harf-rakam kombinasyonlarına göre sınıflandırılmaktadır. İlk harf olan ''C'' harfi, bakır alaşımını göstermektedir. İkinci harf; B- Ingot döküm ürünleri için yeniden eritme işlemini, C-Döküm ürünlerini, F-Dolgu için kaynak ve lehimlemeyi, M-Ana alaşımları, R-Rafine edilmiş bakırı, S-Hurdayu, W-İşlenmiş ürünleri ve X-Standart olmayan malzemeleri belirtmektedir. Daha sonrasında ise üç harf malzemeyi tanımlamak için, son harf ise tanımlanan sistemdeki bakır malzeme gruplarının kapasitesini ve sınıflandırmasını tanımlamak için kullanılmaktadır.

Son harf, öncelikli zorunlu özellikleri tanımlayan, bakır sınıflandırmalarının tanımlanması açısından önemlidir. Malzemenin her hali bir harfle tanımlanmıştır ; A - Uzama, B - Yay Eğilme Sınırı, D - mekanik özelliler tanımlanmadan çizilmiş, G - Tane Boyutu, H - Sertlik (Brinell veya Vickers), M - Mekanik özellikler haricinde üretim yerini, R - Çekme dayanımı, Y - 0,2% dayanma sınırını gösterir. Döküm malzemeler için, özellikler kullanılan döküm işlemine bağlıdır. Kullanılan ekler; GS kum döküm, GM metal kalıba döküm, GZ savurma döküm, GC sürekli döküm ve GP basınçlı dökümdür.

Birleşik Devletler'de ortaya konulan ve en çok kullanılan bakır özellikleri ASTM, SAE ve ASME standartlarıdır. Amerikan sistemninde kullanılan numaralandırma sistemi, farklı metaller için tanımlanabilecek aynı numaraları önlemek için, bu farklı sistemleri tek bir sistemde tanımlayabilecek şekilde tahsis edilmiştir. Bu kombine edilen Birleştirilmiş Numaralandırma Sistemi (UNS), piyasadaki alaşımlar için bir tanımlama sistemi olup, tüm alaşım türlerini içermemektedir.

Ancak, bu eşdeğer alaşımlar için Total Materia'de tanımlanan ''Resmi'' kategori, UNS numaraları, çapraz-referanslar, ekindeki özellikleri belirlemek için sık sık UNS tanımlama sınıflandırılması olan bakır ve alaşım sınıfları özellikleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Japon (JIS) bakır çeşitleri ISO standartlarına bağlı olmaktadır. Bu özellikler için, başa gelen JIS öneki ve daha sonrasonda, bakır ve alaşımlarını tanımlamak için ''C'' harfi ve sonrasında alaşım elementlerine ait olan dört basamaklı sayılar ile tanımlanmaktadır. Örneğin JIS C1020 99.9% Cu içerir, JIS C2720 Cu-Zn (pirinç) içerir, JIS C5191 Cu-Zn-P (bronz fosfor), JIS C3601 Cu-Zn-Pb (pirinç alaşımı), JIS C6801 Cu-Zn-Al (pirinç), JIS C 4430 Cu-Zn-Sn pirinci vs. tanımlamaktadır.Total Materia veritabanı; evrensel metal standartlarını, türlerini, özelliklerini hepsini birarada aranabilir veritabanında bütünleştirmiştir. Mekanik özellikler, kimyasal bileşimler, çapraz-referans tablolarına, hızlı ve kolay erişimi için alternatifsiz bilgi kaynağı. Aşağıdaki butona tıklayarak Total Materia veritabanının test sürüşü hakkında daha fazlasını öğrenin.

Total Materia'deki Titanyum Türleri

Total Materiaveritabanı tüm dünyadaki 27,000'den fazla bakır alaşım türlerinin özelliklerini 350,000'den fazla metal alaşımı beraberinde barındırmaktadır. Kimyasal bileşenler, mekanik ve fiziksel özellikler, çapraz-referanslar ve daha fazla birçok özellik, tek tıklama ile temin edilebilmektedir.

Veritabanından bakır sınıflandırmasını bulmak çok kolay olup, sadece saniyeler almaktadır. Örneğin: Çin standartları için BZn 15-20 bakırının özelliklerine göz atalım.

Üye Ana Sayfasindaki İleri Seviyede Arama bölümüne tanımlamayı giriniz. İsteğinize bağlı olarak Alaşım Grubu'nda bakır ve Ülke/Standart listesinden Çin/GB standartları seçeneğini işaretlebilirsiniz.

Bakır Tanımları: Çin standartları BZn 15-20 bakır sınıfı araması

Malzeme seçeneğine tıkladıktan sonra, altgrup listesi gözükecektir. Total Materia için ''altgrup'' seçeneği; bakır özelliklerini tanımlamak için kullanılan standartları tanımlamaktadır. Bu durumda GB 2059 standardı seçilmiş olacaktır. Not: Özellikler farklı standartlar için önemli ölçüde farklı olabilir.

Bakır Tanımları: Çin standartları BZn 15-20 bakır sınıfı için tanımlanan özellikler listesi

BZn 15-20 bakır sınıfı bileşim, çapraz-referanslar ve özelliklerini verilen linklere tıklayarak görebilirsiniz.

Bakır Tanımları: BZn 15-20 bakır sınıfı kimyasal bileşimi
Bakır Tanımları: BZn 15-20 bakır sınıfı çapraz-referans tablosu
Bakır Tanımları: BZn 15-20 bakır sınıfı mekanik özellikleri